درمان پارگی عضله ی سینه ای

در این مقاله در ابتدا عضله ای سینه ای تعریف می‌شود و سپس به پارگی عضله ای سینه ای پرداخته می‌شود و در نهایت درمان آن بیان می‌شود.

عضله ی سینه ای چیست؟

جلوی قفسه سینه عضله بزرگی بنام عضله سینه ای یا پکتورال قرار دارد که دارای دو جزکوچک (Minor) و بزرگ (Major) است که آنچه که در نمای جلوی بدن دیده می‌شود قسمت ماژور آن است و قسمت مینور در زیر قرار گرفته است.
کار این عضله نزدیک کردن بازو به بدن (Adduction) و نیز چرخش داخلی بازو (Internal Rotation) است.
اتصالات این عضله در بالا به ترقوه در وسط به جناغ و در خارج از طریق یک تاندون محکم به داخل استخوان بازو است. این عضله در آقایان واضح‌تر بوده و در بانوان به علت بافت پستان بر روی آن به وضوح کمتری دیده می‌شود.
 

پارگی عضله ی سینه ای

پارگی عضله پکتورال اولین بار در سال ۱۸۸۲ گزارش شد و علت آن نیروی شدید وارده به عضله در وضعیتی که در حداکثر کشش می‌باشد معرفی شده است.
شایعترین مکانیسم پارگی عضله پکتورال حرکت پرس سینه با هالتر بوده و معمولاً درست در هنگام تغییر جهت حرکت از پایین آوردن به سمت بالا آوردن یعنی در فاز تبدیل انقباض اکسنتریک (Eccentric) به کنسنتریک   (concentric) در یک عضله خسته می‌باشد.
امروزه با افزایش شیوع ورزش‌هایی مثل بدنسازی و پاورلیفتینگ تعداد گزارش‌های پارگی نیز افزایش یافته ولی همچنان در بین خانم‌ها گزارشی از پارگی عضله پکتورال داده نشده است. شیوع پارگی این عضله خصوصاً در افرادی که از استرییدهای آنابولیک استفاده می‌کنند بسیار بالاتر است.
 

درمان پارگی عضله ی سینه ای

درمان پارگی در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه بی‌حرکتی در آویز گردنی و استفاده از کمپرس یخ جهت کاهش تورم و خونریزی حاصله می‌باشد .
استفاده از ضد دردهای قوی در طی این مدت ضروری می‌نماید. بعد از این دوره و در طی هفته اول بیمار باید تحت درمان جراحی قرار بگیرد.در صورت عدم درمان جراحی قدرت بازو شدیداً تحت تاثیر قرار می‌گیرد و بعلاوه شکل ظاهری قفسه سینه هم شدیداً تحت تاثیر خواهد بود.
نکته‌ای که باید توجه داشت این است که جراحی باید توسط جراح ارتوپد آگاه به این آسیب صورت پذیرد و مراجعه تاخیر نداشته باشد چرا که بعد از آن اولاً عمل جراحی بسیار سخت‌تر می‌گردد و نیز نتایج درمان نیزرو به افول می‌گذارد.
در شرایط ایده‌آل بعد از جراحی قدرت عضله به ۸۰ تا ۹۰ درصد سمت مقابل می‌رسد و همواره مقداری غیر قرینگی باقی خواهد بود و هر چه فاصله آسیب و جراحی بیشتر باشد این عدم تقارن و کاهش قدرت نیز افزایش می‌یابد (نکته‌ای که حتماً باید به ورزشکار زیبایی اندام گفته شود).
با این وجود قهرمانان بزرگی در رشته پرورش اندام در دنیا توانسته‌اند بعد از این آسیب به عناوین قهرمانی متعدد دیگری دست بیابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *