‍ استعدادیابی و اهداف ژیمناستیک

د‍ر این مقاله به  استعدادیابی و اهداف ژیمناستیک بررسی می شود.
ورزش ژیمناستیک را با دو هدف می‌توان کار کرد:
 • همگانی: کسب آمادگی بالا برای ورود به رشته‌های ورزشی دیگر
 • قهرمانی: ادامه‌ی این ورزش به صورت حرفه‌ای و کسب افتخار در این ورزش
 •  

  همگانی:

  ژیمناستیک را می‌توان از سن پایین و کودکی که بهترین آن ۴ سال است آغاز کرد که هم فرصت برای کسب سلامتی و امادگی جسمانی و عادت کودک به ورزش کردن است و هم فرصتی برای محک زدن و استعدادیابی کسانی که مستعد این ورزش هستند و می‌توانند این ورزش را به صورت قهرمانی کار کنند.
  کسانی که ژیمناستیک کار می‌کنند از روحیه اجتماعی بسیار بالا، شادابی فراوان و هوش سرشار برخوردار خواهند شد.
  نظم، زیبایی و نظامتی که ورزش ژیمناستیک به آن نیاز دارد کودکان را منضبط و مطیع قوانین بار می‌آورد و این خصوصیاتی است که بعد از کسب آن کودک می‌تواند در رشته‌های ورزشی دیگر چند قدم جلوتر از همسالان خود باشد که ژیمناستیک را تجربه نکرده‌اند.
  البته در بخش همگانی افراد می‌توانند در سنین بالا هم این ورزش را تجربه کنند و حتی مقداری از حرکات زیبای این ورزش را یاد بگیرند امّا به دلیل سخت بودن قوانین مسابقات ژیمناستیک و حساسیت اجرای زیبا برای داوران و تماشاگران همه‌ی افرادی که حرکات را اجرا می‌کنند مستعد شرکت در مسابقات نیستند.
  اعتماد به نفس بالا، قدرت و توانایی بالا، راه رفتن و نشستن درست در طول زندگی نیز از مزیت‌های اکتسابی این ورزش تماشایی و پر طرفدار است .
   

  ژیمناستیک قهرمانی:

  یکی از مهمترین نکات در خصوص بخش قهرمانی ژیمناستیک ، استعدادیابی از بین افراد علاقه مند است با توجه به شروع ورزش ژیمناستیک از سنین پایین حساسیت انتخاب درست کودکان به عنوان افراد مستعد قهرمانی در ژیمناستیک اهمیت بالایی پیدا می‌کند چرا که اگر در انتخاب کودک درست عمل نکرده باشیم در تمرینات سخت، ممکن است کودک یا از پس آن تمرینات بر نیاید و یا دچار آسیب و یا حتی ورزش زدگی شود. پس مهم است که تمامی معیارهای انتخاب فرد مستعد ورزش ژیمناستیک بررسی و رعایت شود.
   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *