تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص خانم ها و آقایان

تفاوت‌های فیزیولوژیک و بیوشمیایی میان زنان و مردان باعث تفاوت در میزان مورد نیاز از مواد مغذی شده است. به بیان ساده‌تر، در مورد برخی ویتامین ها و مواد معدنی، نیاز مردان و زنان متفاوت می‌باشد. با توجه به این تفاوت، مولتی ویتامین‌های توصیه شده می‌تواند متفاوت باشد.

تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص خانم ها و آقایان - تغذیه ورزشی و مکمل ها

آیا مولتی ویتامین مینرال می‌تواند نیاز هر دو را رفع کند؟

ذکر این نکته الزامی است، در اغلب موارد یک مولتی ویتامین مینرال ساده می‌تواند برای تامین دریافت مواد مغذی در هر دو جنسیت کفایت کند امّا مواقعی ممکن است به دلایل مختلف مانند تشخیص کمبود در مورد ویتامین یا ماده معدنیِ خاص، پیشگیری از بروز کمبود مواد مغذی و یا به علت افزایش نیاز به دلایل فیزیولوژیک و یا دلایلی از جمله فعالیت ورزشی شدید تجویز مولتی ویتامین تخصصی‌تر با توجه به جنسیت توصیه شود.

تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص خانم ها و آقایان - تغذیه ورزشی و مکمل ها

تفاوت مینرال در مردان و زنان

برای درک بهتر از تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص خانم ها و آقایان ، نخست باید دانست ک تفاوت نیازها برای هر جنسیت در کدام مواد مغذی است:

 

مینرال در مردان

اگر افراد بالغ بین ۱۹ تا ۵۰ سال را ملاک قرار دهیم, نیاز مردان به ویتامین های A، C، K، تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3) و کولین بیشتر است. در مورد مواد معدنی، مردان نیاز بیشتری به کروم، فلوراید، منیزیوم، منگنز و روی دارند.

 

مینرال در زنان

در مورد زنان، اگر چه افزایش نیاز خانم‌ها نسبت به آقایان تنها در مورد آهن است امّا به زعم متخصصین، به دلیل شیوع بالای کم خونی در بانوان کشور، همین یک تفاوت اهمیت بسیار بالاتری نسبت به آنچه در مورد آقایان گفته شد دارا می‌باشد.

زنان در سنین باروری نیازمند دریافت روزانه ۱۸ میلی گرم آهن می‌باشند. به دلیل اهیمت دریافت کافی آهن در خانم‌ها، اکیداً توصیه می‌شود خانم‌ها هنگام خرید مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال قبل از هر چیزی به محتوی آهن دقت نمایند. از آنجایی ک جذب آهن در مولتی ویتامین مینرال‌ها کامل صورت نمی‌گیرد، مصرف مکمل‌های با آهن ۱۸ میلی‌گرم برای اغلب خانم‌ها در سنین باروری (نیاز به دریافت مولتی ویتامین مینرال دارند) عمدتاً بلامانع است.

تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص خانم ها و آقایان - تغذیه ورزشی و مکمل ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *