سینتول در بدنسازی

سینتول از ۸۵ درصد روغن‌های تری گلیسرسد با زنجیره متوسط (-MCT نوعی اسید چرب) ۵/۷ درصد لیدوکائین و ۵/۷ درصد بنزیل الکل تشکیل می‌شود. این فرآورده در عمق عضلات تزریق گردیده و در بین فاسیکول‌ها (دسته تارهای عضلانی) محصور می‌شود.

سینتول در بدنسازی - داروشناسی و مکمل ها

تاثیر تکرار تزریق سینتول

تکرار تزریق‌های سینتول باعث می‌شود تا حجم بیشتری از روغن در داخل عضله تجمع پیدا کند و اندازه آن را مثل بادکنکی که با هوا پر می‌شود افزایش دهد.

 

طول عمر سینتول

در حدود ۳۰ درصد روغن تزریق شده در عمق عضله توسط بدن متابولیزه یا شکسته می‌شود. امّا ۷۰ درصد باقیمانده آن در عضله جا خوش کرده و به آرامی در طی سه تا پنج سال تجزیه می‌شود. ظاهراً در بین خود بدنسازان مصرف کننده نیز درباره این اختلاف نظر وجود دارد، که آیا سینتول واقعاً اینقدر ماندگاری دارد یا خیر و برخی نیز ادعا می‌کنند که طول عمر آن از این نیز بیشتر است.

سینتول در بدنسازی - داروشناسی و مکمل ها

کریس کلارک و سینتول در بدنسازی

کریس کلارک ابداع کننده سینتول متقاعد شده است که این محصول به نوعی موجب رشد عضلانی ماندگار در ناحیه تزریق می‌گردد. امّا خود او هم از مکانیسم‌های احتمالی درگیر در این قضیه مطمئن نیست.

به علاوه مصرف کنندگان سینتول در حین تمرین با دم عضلانی خیره کننده‌ای مواجه می‌شوند. هر چند که این موضوع می‌تواند نناشی از فشار اضافی روغن تجمع یافته در عضله باشد.

سینتول در بدنسازی - داروشناسی و مکمل ها

آیا مصرف سینتول خطرناک است؟

کاملاً آشکار است که تزریق هر مقدار مواد چرب در داخل عضلات می‌تواند بسیار خطرناک باشد. وقتی به این حقیقت توجه می‌کنیم که تنها تعداد اندکی از بدنسازان از آموزش‌های پزشکی بهره‌مند هستند.

این موضوع شکل جدی‌تری پیدا می‌کند بدون آگاهی از محل عبور اعصاب اصلی خیلی ساده می‌توانید. یکی از آنها را به طور اتفاقی با نوک سوزن خود مورد اصابت قرار داده و فلج دائمی فیبرهای عضلانی آن ناحیه را رقم بزنید.
همچنین همیشه در هر نوع تزریقی احتمال بروز آبسه‌های عفونی در محل تزریق نیز وجود دارد اغلب آبسه‌ها (تجمعات دردناک چرک حاصل از تخریب و تجزیه بافتی در یک حفره) نیازمند انجام عمل جراحی هستند و از این جهت بی‌شباهت به تومور نیستند!

در استفاده از سینتول مراقب باشید.

هنوز بدترین مورد را نشنیده‌اید:

  • اگر سینتول را به اشتباه در یک سرخرگ یا سیاهرگ تزریق کنید اسیدهای چرب ممکن است، به ریه‌های‌تان منتقل شده و باعث بروز آمبولی ریوی شوید.
  • از طرفی ممکن است از قلب سر در آورده و حمله قلبی را رقم بزنند.
  • شاید به مغز برسند و تجربه شیرین سکته مغزی را برایتان به ارمغان بیاورند.

این موارد البته با یک عقب کشیدن ساده ته سرنگ و اطمینان از عدم ورود خون به آن قابل پیشگیری می‌باشند امّا خیلی از دوستان برای این کار زیادی تنبل هستند! در هر سه این موارد احتمال مرگ وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *