مکمل‌هایی برای ارتقای سیستم ایمنی بدن شما

ابتدا بهتر است بدانید سیستم ایمنی شما چه اجزائی دارد؟
یک مجموعه‌ی پیچیده از سلول‌ها، مواد شیمیایی و پروسه‌هایی که نقش محافظت و دفاع از بدن شما را در مقابل پاتوژن‌هایی نظیر سموم، ویروس‌ها و میکروب‌ها دارند.
اگر سیستم ایمنی شما تقویت شود و یا دچار ضعف نگردد، عفونت‌ها و بیماری‌های احتمالی به شدت کنترل شده و کاهش پیدا می‌کنند.
قدم اول انتخاب رژیم غذایی و مواد غذایی سالم وابسته مناسب برای شماست ریکاوری و استراحت لازم هم نقش مهمی دارد. ورزش و تمرینات بدنی مناسب هم جایگاه ویژه‌ای دارند.
خب سوال مهم این است که، مکمل‌ها چه نقشی دارند؟
ویتامین‌ها و مواد گیاهی هم در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند.
البته در این بین تشخیص نیاز و هم چنین بررسی تداخلات یک الزام محسوب می‌شود، پس شخصاً مکمل را تجویز نکنید.
 

ویتامین D

این ویتامین محلول در چربی سبب ارتقای تاثیر مبارزه با پاتوژن‌های مونوکیت‌ها و ماکروفاژها می‌شود. در واقع این‌ها سلول‌ها سفید خونی هستند که در سیستم ایمنی حائز اهمیت می‌باشند. این سلول‌ها اثرات ضد التهابی دارند که این نیز در راستای بهبود ایمنی بدن در نظر گرفته می‌شود.
بسیاری از ما کمبود ویتامین D داریم و جالب است بدانید کمبود ویتامین D با عفونت‌های مجرای فوقانی تنفسی ارتباط مستقیم دارد. این عفونت‌ها با آنفلونزا و آسم آلرژیک ایجاد می‌شوند.
براساس سطوح خون به چیزی حدود ۴۰۰۰v تا ۱۰۰۰ از این مکمل به صورت روزانه مجاز است، البته برای اکثر مردم.
 

زینک

این ماده‌ی معدنی اصولاً به مکمل‌ها افزوده می‌شود. این ماده برای بهبود و ارتقای سیستم ایمنی یک باید است و در توسعه سلول‌های ایمنی و پاسخ‌های ضدالتهابی نقش دارد. کمبود زینک احتمال افزایش عفونت را زیاد و سبب پنومونی می‌شود.
طبق آمار ۲ میلیارد نفر در جهان کمبود زینک دارند هر چه سن شما افزایش یابد، احتمال نیاز بیشتری پیدا خواهید کرد. این ماده هم برای پیشگیری از عفونت‌های تنفسی حیاتی است. نکته: میزان فراتر از حد مجاز زینک با جذب بدن تداخل دارد و احتمال خطر عفونت را افزایش دهد.
 

ویتامین ث

این ویتامین پر آئازه برای درک سلولی الزامی است و به پاکسازی سلول‌های قدیمی و جایگزینی سلول‌های جدید کمک می‌کند.
ویتامین ث یک آنتی اکسیدان هم محسوب می‌شود که اثرات استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد، در واقع رادیکال‌های آزاد را به خوبی کنترل می‌کند.
ویتامین ث برای عفونت‌های بحرانی فوقانی تنقس به ویژه سرماخوردگی، کاربرد فراوانی دارد. این موضوع در استرس فیزیکی بالا مثل تمرینات پر شدت یا ورزش‌هایی مثل ماراتن بیشتر اهمیت دارد.
محدوده مصرف این ویتامین به mg ۲000 می‌رسد و مکمل یاری آن بهتر است بین ۲۵۰ تا mg ۱۰۰۰ باشد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *