راهکارهایی برای ایجاد رابطه بهتر با مربی
راهکارهایی برای ایجاد رابطه بهتر با مربی
اسفند ۲۴, ۱۳۹۹
دستگاه های بدن انسان
دستگاه های بدن انسان
اسفند ۲۴, ۱۳۹۹

اهمیت تنفس صحیح در وزنه زدن ( بدنسازی )

تنفس صحیح در بدنسازی یکی از اجزای حیاتی کار با وزنه است. نه تنها نفس کشیدن به کار بهتر و اجرای موثر حرکات کمک می‌کند، بلکه نتیجه مهمتر آن، حفظ و ارتقای سلامتی است. تنفس در واقع این ضمانت را می‌دهد که خون در جریان به سمت عضلات شما به اندازه کافی اکسیژن دارد و فرآورده‌های بی استفاده از بدن شما خارج می‌شوند.

نگه داشتن نفس همزمان با وزنه زدن می‌تواند به سرعت فشار خون را بالا ببرد.

اهمیت تنفس صحیح در وزنه زدن ( بدنسازی )

خطرهای عدم تنفس صحیح

عمل نگه داشتن نفس در طی تمرینات با وزنه با نور و المالوا نامیده  می‌شود و می‌تواند مسئله بزرگی را رقم بزند.

نگه داشتن نفس در مدت زمان کار با وزنه منجر به افزایش سریع و زیاد فشار خون شما می‌شود و این خود در ناحیه شکمی افزایش فشار شکمی را به دنبال دارد و می‌تواند باعث فتق ریسک شود. آسیبب‌های دیگری هم در اثر افزایش فشار روی سیستم عروقی و کاهش هشیاری می‌توانند رخ دهند.

اهمیت تنفس صحیح در وزنه زدن ( بدنسازی )

تنفس صحیح در وزنه زدن

با توجه به نکات گفته شده، بهتر است در قسمت منفی حرکت، یعنی همان بخشی که وزنه را کنJترل می‌کند نفس را داخل دهید و در قسمت مثبت یا همان بخشی که به وزنه نیرو وارد می‌کنید، نفس را خارج کنید. توجه داشته باشید اگر حرکات ایزومتریک انجام می‌دهید، نفس‌های عمیق شکمی الزامی است.

اهمیت تنفس صحیح در وزنه زدن ( بدنسازی )

عوامل تاثیرگذار بر نرخ تنفس در بدنسازی

نرخ تنفس می‌تواند با عواملی همچون سن، سلامتی عمومی، تحمل تمرین و وزن تغییر کند. نرخ تنفس زمان می‌تواند در دقیقه چیزی بین ۱۲ تا ۱۸ نفس باشد. فاکتورهای متعددی هم می‌توانند الگوی تنفس را سریع و یا سطحی سازند.

پیشنهاد مقاله مشابه
همه چیز درباره چاقی

درد ناگهانی یا نرمن می‌تواند فسمتی از سیستم عصبی مرکزی را که سیستم‌های جسمانی را اداره می‌کند فعال کند. مثل: نرخ تنفس، ضربان قلب و دمای بدن.

استرس مزمن و احساسات شدید مثل خشم و ترس می‌توانند نرخ تنفس شما را مختل کنند.

وضعیت اندام ضعیف و پوسچر نامناسب هم ارتباط مستقیمی با اختلالات عملکردی نرخ تنفس دارند که این در افرادی که کار پشت میز نشینی دارند، بیشتر دیده می‌شود. شانه گرد و سربه جلو باعث گرفتگی و تایت شدن عضلات ناحیه سینه می‌شوند و این یعنی کاهش توانایی قفسه سینه برای اشباع و آسیب به الگوی تنفسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید