خون مردگی و کوبیدگی عضله چیست؟

کوبیدگی عضله Muscle contusion بیشتر در حین ورزش‌های پرتحرک ایجاد شده و بعد از کشیدگی عضله شایعترین آسیب ورزشی است. اکثر کوبیدگی‌ها خفیف هستند و ورزشکار می‌تواند به ورزش ادامه دهد، ولی گاهی اوقات کوبیدگی عضله آنقدر شدید می‌شود که ورزشکار را از ادامه ورزش باز داشته و وی را نیازمند مراقبت‌های پزشکی می‌کند.
کوبیدگی عضله به علت اصابت یک ضربه یا ضربات متوالی به توسط یک جسم غیر برنده به عضله بوجود می‌آید. بر اثر ضربه شدید، فیبرهای عضله دچار پارگی شده و در بافت آن خونریزی بوجود می‌آید ولی پوست روی اندام پاره نمی‌شود. کوبیدگی عضله ممکن است بر اثر افتادن یا گیر کردن بین دو سطح سخت هم ایجاد شود.
 

علائم کوبیدگی عضله

در این آسیب محل کوبیدگی دردناک می‌شود. لمس عضله و حرکت مفاصل اطراف عضله دردناک است. ممکن است عضله متورم شده و ممکن است پوست روی آن کبود شود. گاهی اوقات خونریزی در داخل بافت عضله جمع شده و یک حوضچه خونی در محل ایجاد می‌شود که به آن هماتوم Hematoma می‌گویند. در حالات شدید ممکن است این خونریزی به قدری شدید باشد که منجر به شوک شود. ممکن است کوبیدگی عضله همراه با آسیب‌های دیگری مانند شکستگی یا دررفتگی باشد.
 

درمان کوبیدگی عضله 

به محض کوبیده شدن یک عضله باید بر حسب شدت آن، اقدامات زیر انجام شود:
  • سرد کردن موضع برای ۲۰ دقیقه با کیسه پلاستیکی حاوی خرده‌های یخ و در صورت لزوم تکرار آن
  • قطع فعالیت ورزشی و استراحت و در صورت لزوم بیحرکت کردن مفاصل اطراف عضله آسیب دیده
  • کمپرس و بانداژ اطراف عضله برای کاهش تورم
  • بالا نگه داشتن اندام برای کاهش تورم
  • دقت کنید که نباید عضله ماساژ داده شود. پزشک معالج ممکن است داروهای ضد التهابی برای شما تجویز کند. در صورت لزوم اقدامات ذکر شده را 48-24 ساعت ادامه دهید. اگر تجمع خون در عضله زیاد باشد ممکن است پزشک معالج تصمیم به خروج آن به توسط عمل جراحی بگیرد.