عوارض قرص سلکوکسیب برای چیست ؟ - مقاله بدنسازی
عوارض قرص سلکوکسیب برای چیست ؟
خرداد ۱۸, ۱۴۰۱
تعریف علایم و درمان بیماری پاژه چیست ؟ - ورزش دزمانی مقاله بدنسازی
تعریف علایم و درمان بیماری پاژه چیست ؟
خرداد ۱۸, ۱۴۰۱

شش کلاه تفکر با مثال در مربیگری

خانه » روانشناسی ورزشی » شش کلاه تفکر با مثال در مربیگری

زمان تقریبی مطالعه: ۵ minutes

تکنیک شش کلاه تفکر (six thinking hats technique) یکی از مهمترین تکنیک‌های خلاقیت است. ابداع کننده این تکنیک، ادوارد دوبونو Dr. Edward de Bono (پدر تفکر خلاق) است. ادوارد دوبونو را به عنوان نویسنده و متفکر می‌شناسند. عمده فعالیت‌های او در زمینه شیوه‌های فکر کردن و آموزش تفکر خلاق است.

شش کلاه تفکر با مثال در مربیگری - مقاله بدنسازی روانشناسی ورزشی

نظر دکتر ادوارد دوبونو درباره تکنیک شش کلاه

او توانایی فکر کردن را یک مهارت و در واقع مهم‌ترین مهارت انسانی می‌داند و معتقد است فکر کردن مهارتی آموختنی است و نباید آن را با هوش اشتباه گرفت. تکنیک شش کلاه تفکر روشی برای اصلاح تفکر در فرد می باشد.مربیگری هم یک حرفه نیازمندبه تفکر خلاق است پس با ادامه ی مقاله همراه باشید.

در این تکنیک به‌طور کلی با استفاده از شش سبک فکری، موضوع یا مسئله مورد نظر، بررسی می‌شود. برای هر یک از شش سبک فکری نیز یک کلاه با رنگی مخصوص در نظر گرفته شده است. در واقع رنگ کلاه‌ها نمایان‌گر طرز تفکر و نگرش افراد می‌باشد. برای استفاده از تکنیک ۶ کلاه فکری برای ارتقاء کیفیت تصمیم گیری‌هایتان، باید به تصمیم سر گذاشتن هر کدام از این کلاه‌ها فکر کنید.

هر کلاه فکری نوعی متفاوت از فکر کردن است. دوبونو با ارائه تکنیک شش کلاه تفکر، سعی می‌کند به‌کسانی که دورهم جمع می‌شوند، بیاموزد که تک‌بعدی فکر نکنند. به تفکر خود وسعت دهند و آنگاه به راه‌های خلاق بیندیشند. در نهایت با یک هماهنگی مدبرانه نتایج را طبقه‌بندی کرده و در تصمیم‌گیری و حل مسائل از آن استفاده کنند.

پیشنهاد مقاله مشابه
برنامه های افزایش قدرت

در این تکنیک افراد با گذاشتن هر یک از کلاه‌ها بر سرشان، سبک فکری‌شان را بر اساس رنگ کلاه‌شان تغییر می‌دهند. در واقع این افراد سعی می‌کنند نقش بازی کنند. یکی از مهمترین موانع تفکر در زمینه‌های مختلف، عملکرد تدافعی ما است. ما با گذاشتن هر یک از کلاه‌ها بر سرمان، این فرصت را به خودمان می‌دهیم تا بدون تعصب و پیش‌داوری، در نقش خصوصیات فردی آن کلاه، درباره موضوعات مختلف فکر کنیم و حرف بزنیم.

هدف و مبدا روش شش کلاه تفکر

هدف اصلی در شش کلاه تفکر پروش تفکر موازی است. یعنی ما بتوانیم به شکلی شفاف صادقانه نسبت به یک مساله، خلاق، مستند، احساسی، مثبت، منفی و سازماندهی شده فکر کنیم. در این روش مدیر جلسه، ابتدا صورت مساله را دقیق و شفاف بیان می‌کند و سپس از شرکت کنندگان با نظمی طراحی شده می‌خواهد که فقط یک بخش از نظرات خودشان را بیان کنند. به طور مثال، وقتی کلاه زرد به شکل سمبلیک بر سر افراد است همه با روشن بینی و امید مساله را می‌بینند. با کلاه زرد افراد فقط هر نکته مثبتی به ذهنشان رسید مطرح می‌کنند و بر عکس وقتی کلاه سیاه را بر سر دارند همه در مورد ریسک ها و نکات منفی صحبت می‌کنند.

دوبونو سعی می‌کند به کسانی که دور هم جمع می‌شوند، بیاموزد که تک بعدی فکر نکنند و به تفکر خود وسعت دهند و آنگاه به راه‌های خلاق بیاندیشند و با یک هماهنگی مدبرانه نتایج را طبقه بندی کرده و در تصمیم‌گیری از آن استفاده کنند.

افراد با گذاشتن هر یک از کلاه‌ها بر سرشان، سبک فکری‌شان را بر اساس رنگ کلاه‌شان تغییر می‌دهند.

پیشنهاد مقاله مشابه
نحوه صحیح وزنه زدن - چگونه وزنه بزنیم ؟

سبک فکری کلاه‌های رنگی عبارتند از:

  • کلاه سفید
  • کلاه قرمز
  • کلاه سیاه
  • کلاه زرد
  • کلاه سبز
  • کلاه آبی
شش کلاه تفکر با مثال در مربیگری - مقاله بدنسازی روانشناسی ورزشی

شش کلاه تفکر کلاه سفید

سفید، رنگی خنثی و منفعل است. کلاه سفید با موضوعات و شکل‌های انفعالی سر و کار دارد. کسی که این کلاه را بر سر گذاشته، واقعیت‌ها را بدون هیچ‌گونه قضاوتی مورد کنکاش قرار می‌دهد.

شش کلاه تفکر کلاه قرمز

رنگ قرمز نشانه خشم، شور و هیجان است. در کلاه قرمز بینش هیجانی و جنبه‌های احساسی و غیر استدلالی مد نظر می‌باشد. در واقع این رنگ کلاه ابزار مناسبی برای بیرون ریختن احساسات است.

شش کلاه تفکر با مثال در مربیگری - مقاله بدنسازی روانشناسی ورزشی

شش کلاه تفکر کلاه سیاه

رنگ سیاه نشانه منفی‌نگری و افسردگی است. بنابراین فردی که با این رنگ کلاه در جلسه حضور پیدا می‌کند، جنبه‌های منفی و بد بینانه موضوع را ابراز می‌کند.

شش کلاه تفکر کلاه زرد

زرد نشانه آفتاب و مثبت است. فرد صاحب کلاه زرد جنبه‌های مثبت و خوشبینانه موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد.

شش کلاه تفکر کلاه سبز

رنگ سبز نشانه رویش و باروری است. به همین جهت از کلاه سبز برای ابراز ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید و خلاقانه استفاده می‌شود.

شش کلاه تفکر کلاه آبی

رنگ آبی سرد است. این کلاه کنترل کننده و سازمان دهنده اندیشه‌ها است. کسی که این کلاه را بر سر گذاشته، نظرات بقیه کلاه‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و سازمان‌دهی می‌کند.

مقاله بدنسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

gdpr-image
این وبسایت جهت بهتر شدن خدمات اطلاعات کوکی های شمارو ذخیره میکنه آیا باهاش موافقید؟
اطلاعات بیشتر
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید