زمانی که زانو درد داریم چگونه ورزش کنیم؟ - ورزش درمانی
زمانی که زانو درد داریم چگونه ورزش کنیم ؟
تیر ۳۰, ۱۳۹۸
استعدادیابی یا نسل کشی مدرن
استعدادیابی یا نسل کشی مدرن
تیر ۳۰, ۱۳۹۸

ورزش، گرمازدگی و راه درمان گرمازدگی

هنگامی که بدن نتواند حرارت اضافی تولید شده را دفع کند، گرمازدگی بوجود می‌آید. اکثراً این حالت در ماه‌های گرم سال تشدید می‌شود.

عوامل موثر در گرمازدگی

عواملی چون گرمای زیاد محیط، خشکی شدید هوا، نوزیدن باد، فعالیت شدید، پوشیدن لباسی که گرما را نگاه می‌دارد و دهیدراتاسیون ( کمبود آب بدن)، در ایجاد گرمازدگی موثرند.
 

علائم شایع در گرمازدگی

علایم اولیه شامل تعریق زیاد، سردرد، تهوع، گیجی، افزایش تهویه ریوی و اختلال در هوشیاری است. اختلال هوشیاری به صورت تیرگی (Clouded) و یا از دست رفتن کامل هوشیاری است. احتمال بروز توهم نیز وجود دارد.
از علائم دیگر می‌توان گرفتگی عضلانی، تشنج و از دست دادن کنترل اسفنکتری را نام برد. در موارد شدید، کمای عمیق همراه با مردمک‌های سوزنی مشاهده می‌شود. گاهی شوک همراه با افزایش ضربان قلب وجود دارد. تنفس سطحی و تند است و با کمی سختی انجام می‌شود. گاهی مواد استفراغی وارد دستگاه تنفس می‌شود.

 

شیوه برخورد با ورزشکار گرمازده

ورزشکار احساس گرما یا داغی می‌کند و درجه حرارت مرکزی (core) بدن بالاست. درجه حرارت رکتال معمولاً بالای ۴۱ درجه سانتیگراد است. گاهی تعرق وجود دارد. برای تشخیص گرمازدگی ظن بالینی قوی لازم است.
اگر گرمازدگی به روش صحیح درمان نشود، احتمال آسیب غیر قابل برگشت مغز، کلیه ، کبد و غده آدرنال وجود دارد و در مواردی حتی ممکن است موجب مرگ ورزشکار شود. گاهی انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) دیده می‌شود. باید هرچه سریعتر درمان را شروع کرد. اگر به اشتباه برای خنک کردن ورزشکاری تلاش کنیم، بسیار بهتر از این است که درمان ورزشکار مبتلا به گرمازدگی را برای رسیدن به تشخیص قطعی به تأخیر اندازیم.
 

درمان گرمازدگی

۱) ورزشکار را بر روی سطح همواری بخوابانید و پاهایش را بالا نگه دارید.
۲) لباس ورزشکار را در آورید و با اسپری آب گرم یا نیمه گرم (ولرم) بر پوستش بپاشید و با هوای گرم (درجه حرارت محیط ) وی را باد بزنید.
۳) استفاده از حمام یخ، بسته‌های یخ، اسفنج سرد و باد زدن با هوای سرد ممنوع است. چنین کاری ممکن است انقباض عروقی ایجاد کند که دراین صورت دفع گرما از بدن کاهش می‌یابد و بیمار دچار لرز می‌شود که به نوبه خود تولیدات حرارت در بدن را افزایش می‌دهد. این افزایش حرارت در بیمار گرمازده می‌تواند موجب مرگ شود. ۴) کمبود آب بدن را با سرم سالین %۹ جبران نمایید گاهی برای رساندن فشار خون به سطح طبیعی یا نگاه داشتن آن در این سطح، استفاده (in fusion) از چندین لیتر مایع لازم است. بعضی اوقات تزریق داخل وریدی بی کربنات برای مقابله با اسیدوز متابولیک کمک کننده است، ولی بهتر است در بیمارستان و پس از ارزیابی وضعیت اسید و باز انجام شود. در صورت افت مداوم و فشار خون می‌توان از تزریق مکرر وریدی ۱۰۰ میلی گرم هیدروکورتیزن استفاده کرد هرچه زودتر ورزشکار گرمازده را به واحد مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان منتقل کنید.
 

پیشگیری از گرمازدگی

هنگام ورزش در محیط گرم رعایت چه احتیاط‌هایی لازم است؟
۱) لباس سفید، سبک و کمی گشاد بپوشید. لباسهایی که از جنس الیاف طبیعی هستند، بر الیاف مصنوعی ارجح می‌باشند.
۲) در حین ورزش‌های استقامتی ورزشکار باید به صورت مکرر مقدار کمی آب بنوشد و در هر فرصت ممکن، بر پوست وی با اسپری آب بپاشند.
۳) نباید از مواد برطرف‌کننده بو که ضد عرق هم می‌باشند، استفاده کرد.

هیپرونتیلاسیون

افزایش تهویه ریوی می‌تواند نشانگر وقوع گرمازدگی باشد. بعضی اوقات تعریق به خوبی انجام نمی‌شود و فرد با تنفس عمیق و سریع سعی در دفع گرما دارد. چنین حالتی منجر به آلکالوز تنفسی جبران نشده می‌شود و ورزشکار به تدریج معمولا هوشیاری‌اش را از دست می‌دهد و دچار اسپاسم کزازی شکل می‌شود. این حالت معمولاً وقتی رخ می‌دهد که ورزشکار مسابقه را با وضعیتی به ظاهر طبیعی به پایان رسانده است و معمولاً با استراحت کاملاً رفع می‌شود. بروز اسپاسم کزازی شکل در گرمازدگی نادر است، ولی با وجود هیپرونتیلاسیون باید احتمال گرمازدگی را درنظر داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید