توان بی هوازی و آزمون رست Rast

آزمون رست Rast یکی از آزمون‌های مهم و البته کاربردی در علوم ورزشی می‌باشد که باعث می‎گردد بتوانید وضعیت بی هوازی افراد را بسنجیم. این آزمون هم خانواده آزمون‌های بی هوازی همچون وینگت و یا پرش سارجنت که در امتحان آمادگی جسمانی استفاده می‌شود، می‌باشد و باعث می‌گردد تا بتوانیم فاکتور مهم بی هوازی در افراد ورزشکار را مورد ارزیابی قرار دهیم. در ابتدا باید بدانیم توان بی هوازی چیست سپس برای سنجش آن از این آزمون استفاده کنیم.

توان بی هوازی آزمون رست Rast - روش های تمرین - تمرینات فانکشنال

توان بی هوازی چیست ؟

تعریف توان بی هوازی: توان بی هوازی به توانایی بدن به استفاده از سیستم انرژی فسفازن ( لاکتیک) گفته می‌شود. معمولاً ورزشکاران رشته‌های قدرتی و سرعتی دارای میزان بالایی از این توان بوده و در صورتی که ورزشکاران اینگونه رشته‌ها در این بخش دچار ضعف گردند بر روی عملکرد ورزشی آنها چه در کوتاه مدت و چه بلند مدت تاثیر منفی خواهد گذاشت و این یعنی کاهش کیفیت عمر قهرمانی.

یک پرنده ارتفاع، یک پرتاب کننده با وزنه، یک وزنه بردار المپیکی و یا حتی یک گلر فوتبال نیاز به حداکثر توان بی هوازی بالایی می‌باشند. این میزان با یک برنامه تمرینی قدرتی و توانی قابل بهبود می‌باشد و افراد با یک برنامه تمرین و تغذیه و مکمل مناسب می‌توانند به حداکثر توان بی هوازی خود دست یابند. بعلاوه عنصر ژنتیک هم بر روی توان بی هوازی اثر می‌گذارد. افرادی که دارای تارهای عضلانی تند انقباض FTb بیشتری در مقابل عضلات کند انقباض مانند ST می‌باشند بالقوه دارای توانی بی هوازی بالاتری نیز خواهند بود.

توان بی هوازی آزمون رست Rast - روش های تمرین

توان بی هوازی متد آزمون Rast

  • یک مسافت ۳۵ متر را که در دو سمت آن به اندازه کافی فضای خالی وجود دارد را انتخاب نمائید.
  • از ورزشکار بخواهید تا به مدت حداقل ۷ دقیقه خود را آماده نماید.
  • یش از هر چیز وزن بدن ورزشکار را اندازه بگیرید.
  • از ورزشکار بخواهید تا با فرمان رو مسافت ۳۵ متر را با سرعت هر چه تمامتر طی نماید.
  • در انتهای مسافت ورزشکار باید به مدت ۱۰ ثانیه استراحت نماید – بلافاصله بعد از ۱۰ ثانیه استراحت ورزشکار باید مسافت طی شده را برگردد. یعنی ۳۵ متر دویدن مجدد.
  • مرحله قبل را تکرار کنید یعنی ورزشکار باید ۶ بار مسافت را با حداکثر سرعت خود طی کند. یعنی سه بار رفت و برگشت.
  • در هر مرحله باید رکوردها ثبت شود.
  • شاید نیاز به دو نفر داور باشد تا زمان استراحت به دقت در ۱۰ ثانیه رعایت گردد و ثبت رکوردها هم با دقت باشد.

با توجه به زمان‌های ثبت شده با استفاده از فرمول زیر برای هر کدام از مسافتها توان بی هوازی را حساب نمائید Power = Weight × ۱۲۲۵÷ Time ³ بالاترین عدد محاسبه شده به عنوان توان بی هوازی حداکثر در نظر گرفته شود.

توان بی هوازی آزمون رست Rast - روش های تمرین - تمرینات فانکشنال

توجه: در صورتی که بخواهید نتیجه این آزمون‌ها را در تحقیقات نیز استفاده نمائید بهتر است از توان نسبی استفاده شود. بدین معنی که توان حداکثر را در وزن افراد تقسیم کنید.

نکته: این آزمون دارای روایی بالایی می‌باشد ولی در صورت داشتن امکانات می‌توانید از تست وینگت بر روی دوچرخه مونارک نیز استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *