اهمیت سرعت و چابکی در تمرینات عملکردی

گنجاندن تمرینات ویژه‌ی افزایش سرعت و چابکی در برنامه تمرینی جزو ملزومات طراحی تمرین در نظر گرفته می‌شود. در تمرینات فانکشنال به دلیل اهمیت قدرت عضلات مرکزی بدن، ثبات و افزایش زمان عکس العمل، تمرینات ویژه‌ای برای ارتقای سرعت و چابکی لحاظ می‌شود.

مشکل اصلی این جاست که در آغاز ممکن است هماهنگی لازم را برای اجرای این حرکات نداشته باشید، امّا مثل دیگر بخش‌های تمرینی، توسعه‌ی سرعت و قدرت هم نیازمند زمان و تمرین مستمر می‌باشد.

شایان ذکر است اجرای تمرینات سریع با وزن بدن بین تمرینات مقاومتی منجر به افزایش کارایی شما در باشگاه خواهد شد که این امر در چربیسوزی اهمیت ویژه‌ای دارد.

استفاده از تمرینات سرعتی موجب افزایش جذابیت تمرینات ورزشی می‌گردد و همزمان مهارت کار با پا و هماهنگی را بهبود می‌بخشد.

برای تمرینات ویژه سرعت و چابکی، نیاز خاصی به ابزارهای گوناگون نخواهد بود امّا می‌توان از مخروط‌های استاندارد چابکی به عنوان نشانگر استفاده کرد و فواصل و ارتفاع مورد نظر را با توجه به مهارت فردی تغییر داد.

 

نکات آغاز تمرینات سرعت و چابکی

نکاتی که قبل از آغاز تمرینات سرعت و چابکی باید در نظر داشت.

اهمیت سرعت و چابکی در تمرینات عملکردی

گرم کردن بدن

همیشه با گرم کردن آغاز کنید.

اهمیت سرعت و چابکی در تمرینات عملکردی

استفاده از فوم رولر برای چابکی

می‌توانید از فوم رولر برای عضلات بزرگتر استفاده کنید و ضربان قلب خود را افزایش دهید. این کار شما را برای حرکات سرعتی و انفجاری آماده می‌سازد.

اهمیت سرعت و چابکی در تمرینات عملکردی

شدت را بالا نگه دارید

از تمرینات سرعتی و چابکی بیشتر در قالب HIT یا همان تمرینات پر شدت فاصله‌دار استفاده می‌شود. بنابراین در مدت زمان بیست تا سی ثانیه نهایت تلاش خود را به کار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *