دلایل گوناگون دردهای زانو

در این مقاله به بررسی دلایل عمده دردهای زانو پرداخته می‌شود. این موارد عبارتند از:
خشکی زانو
قفل شدن زانو
درد جلوی زانو و زیر کشکک
خالی کردن زانو
ورم پشت زانو یا کیست بیکر
سندرم پلیکا
درد پشت زانو
آب آوردن زانو
 

خشکی زانو

خشکی زانو یکی از علت‌های درد زانو است. چهار رباط نقش با اهمیت در پایداری و عملکرد مفصل زانو دارند که عبارت از رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی، و رباط‌های طرفی خارجی و میانی می‌باشند.

قفل شدن زانو

قفل کردن زانو این است که در آن شخص در هنگام صاف کردن زانو خود با رسیدن به یک زاویه مشخصی زانو درد شدیدی را حس می‌کند.
 

درد جلوی زانو و زیر کشکک

درد جلوی زانو یکی از انواع شایع درد زانو است در واقع اکثر افرادی که زانو درد دارند ، این درد را در جلوی زانوی خود حس می‌کنند . احساس زانو درد ممکن است در تمام قسمت جلویی زانو حس شود و یا به صورت دردی تیر کشنده در یک ناحیه احساس شود.

خالی کردن زانو

به این معناست که به طور ناگهانی و غیر منتظره زانو نمی‌تواند وزن شخص را تحمل کند و زانو یکباره خم می‌شود و منجر به لغزش یا افتادن فرد می‌شود . خالی کردن زانو می‌تواند بر اثر دلایل مختلفی ایجاد شود از جمله آسیب رباط زانو مانند پارگی رباط صلیبی زانو، جابه جایی کشکک زانو و آرتروز زانو
 

ورم پشت زانو یا کیست بیکر

کیست بیکر یک برآمدگی است که بر اثر برجسته شدن و تجمع مایع مفصلی در پشت زانو ایجاد می‌شود. تقریباً هر عاملی که موجب تورم زانو و افزایش مقدار مایع مفصلی زانو شود می‌تواند ایجاد کیست کند.

سندرم پلیکا

سندروم پلیکا Plica syndrome بیماری است که در آن یک پرده به نام پلیکا در درون زانو که درحالت معمولی مشکلی ایجاد نمی‌کند منشا بروز درد در زانو می‌شود.
 

درد پشت زانو

درد پشت زانو می‌تواند در نتیجه مشکلات گوناگونی پیش بیاید، درد پشت زانو گاهی بر اثر وجود یک بیماری به مرور زمان شکل می‌گیرد و شدت میابد و گاهی نیز بر اثر وارد شدن آسیب است.

آب آوردن زانو

افوژن یا در اصطلاح آب آوردن زانو زمانی اتفاق می‌افتد که مایع مفصلی زیادی درون یا اطراف مفصل زانو ترشح شود و موجب ورم زانو شود.دلایل زیادی برای آب آوردن زانو می‌تواند وجود داشته باشد از جمله آرتروز زانو ، آسیب به رباط های زانو یا منیسک و یا تجمع مایع در بورس‌های درون مفصل زانو. (بورس ها کیسه‌های بافتی ظریفی حاوی مایع ، هستند که عمدتاً در اطراف مفاصل قرار دادند و وظیفه انها تسهیل حرکت تاندون‌ها است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنل کاربری