سندروم سه گانه خطری برای بانوان ورزشکار

امروزه بانوان زیادی در رشته‌های ورزشی مختلف شرکت می‌کنند، در حالی که خیلی از آنها به اندازه کافی غذا نمی‌خورند و این موضوع سلامتی آنها را تهدید می‌کند. خطری که بانوان ورزشکار با رژیم‌های کم کالری با آن موجه می‌شوند، سندروم سه گانه نام دارد، زیرا شامل سه دسته از علایم و نشانه‌هاست که عبارتند از:
 • عدم نظم سیکل جنسی
 • انرژی پایین
 • تراکم استخوانی پایین
 •  

  پزشکان و سندروم سه گانه

  پزشکان بیشتر در بین خانم‌های بی‌اشتها و کم وزن دنبال این علایم می‌گشتند ولی تحقیقات نشان می‌دهد ورزشکاران خانم در هر شرایط، وزن و شکلی ممکن است این علایم را نشان دهند. متاسفانه مراقبت‌های اولیه پزشکی این سندروم را تشخیص نمی‌دهد.
  بهترین راه برای جلوگیری از این سندروم داشتن یک رژیم غذایی مناسب توسط ورزشکار است. اینکه ورزشکار مقدار کافی غذا بخورد لازم بوده ولی کافی نیست، بلکه کیفیت و نوع مواد غذایی مصرفی در جلوگیری از پیدایش این سندروم بسیار اهمیت دارد.

  استخوان سازی و بانوان

  مصرف میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین و غذاهای غنی از ویتامین D و کلسیم در راس رژیم غذایی بانوان ورزشکار می‌باشد. استخوان سازی در بانوان تا سن ۲۵ سالگی اتفاق می‌افتد. بعد از ۲۵ سالگی به دلیل تغییرات هورمونی خانم‌ها هر ساله درصدی از تراکم استخوانی خود را از دست می‌دهند. با رژیم غذایی غنی از ویتامین D و کلسیم می‌توان تا حدودی از کاهش تراکم استخوانی پیشگیری کرد.
  مصرف انرژی کافی توسط خانم های ورزشکار برای سلامت جسمی و ذهنی ضروری است. به همین دلیل مصرف سه وعده غذایی اصلی و سه میان وعده با کالری متناسب با ویژگی‌های فردی ورزشکار از قبیل سن، قد، وزن، میزان فعالیت جسمی و ... علاوه بر حفظ سلامتی باعث بهترین عملکرد ورزشی نیز خواهد بود.
  سندروم سه گانه مشکلی است که معمولاً برای زنان ورزشکار ایجاد می‌شود و غالباً به دلیل نداشتن تغذیه سالم است.
   

  خطرات سندروم سه گانه

  بعضی از بانوان ورزشکار دچار سندروم سه گانه می‌شوند و این بیماری بیش از آنچه که انتظار می‌رود، خطرناک است. سندروم سه گانه ، شامل سه اختلال است:
 • اختلال در تغذیه که باعث کاهش انرژی می‌شود و عمدتا دلیل آن تغذیه نادرست است.
 • تغییر و اختلال در عادت ماهانه
 • کم شدن تراکم استخوان
 • عواقب این سندروم بسیار جدی است و باعث افزایش احتمال آسیب دیدگی‌ این ورزشکاران می‌شود، زمان ریکاوری را افزایش می‌دهد و کم شدن تراکم استخوان باعث بیماری‌های مختلف از جمله بیماری قلبی می‌شود. با این وجود، درمان سریع و کوتاه مدت این سندروم تغذیه سالم است.
  معمولاً ورزشکارانی که به این سندروم دچار می‌شوند، شکستگی در ناحیه استخوان پیدا می‌کنند، زنان ورزشکار بیشتر از زنان دیگر نیاز به دریافت انرژی و کالری دارند، امّا معمولاً این نکته را نادیده می‌گیرند. دختران نوجوانی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند، حدود سه هزار و ۵۰۰ کالری در روز احتیاج دارند. بسیاری از این ورزشکاران نمی‌دانند که چقدر تغذیه مناسب برای آنها مهم است و بر کارایی آنها تاثیرگذار است.
  یکی از نشانه‌های این مشکل نامنظم شدن دوره‌های عادت ماهانه است که معمولاً ورزشکاران آن را نادیده می‌گیرند و به پزشک خود اطلاع نمی‌دهند. فاصله بیش از ۳۵ روز بین دوره‌ها می‌تواند خطرناک باشد.
  زنان ورزشکاری وجود دارند که حتی کمترین نیازها برای سلامتی را تامین نمی‌کنند و تنها روزی ۶۰۰ تا ۸۰۰ کالری غذا مصرف می‌کنند.
   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *