تمرینات فلو (Flow exercise (animal flow - روش تمرین - فیوژن فیتنس
تمرینات فلو (Flow exercise (animal flow
اسفند ۱۲, ۱۳۹۷
دلایل گوناگون دردهای زانو - ورزش درمانی
دلایل گوناگون دردهای زانو
اسفند ۱۲, ۱۳۹۷

ورزش برای سنین میانسالی و پیری چگونه است؟

شروع ورزش در میانسالی و پیری! شاید بسیاری از مردم، تصور کنند: ورزش برای جوانان است و بس…! سن که بالا میره، دیگه رمقی برای ورزش کردن نمی‌مونه…! مگه ورزش در سن ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ و یا حتی ۷۰ یا ۸۰ سالگی… تاثیر دارد؟ ورزش آسیب می‌زنه و آدم را ناقص می‌کنه… خودم دوستم تو ۵۰ سالگی رفت باشگاه با یک تمرین شکم، کمرش آسیب دید! هنوز که هنوز است داره می‌ره فیزیوتراپی و درد می‌کشه…!

ورزش برای سنین میانسالی و پیری چگونه است؟ - ورزش درمانی

چرا باید در میانسالی ورزش کنیم؟

با انجام ورزش Exercise، ترکیب بدن (نسبت توده چربی، توده عضلانی، توده استخوانی و مایعات بدن)، قدرت عضلانی، استقامت عضلانی، استقامت قلبی و عروقی و انعطاف پذیری بهبود می‌یابد و باعث افزایش کیفیت زندگی، کاهش ابتلا به بیماری‌ها و افزایش طول عمر می‌شود.

 

کم ماهیچگی (سارکوپنیا) چیست؟

با افزایش سن و کاهش تحرک جسمانی میزان توده عضلانی در گذر زمان کم شده و در نهایت سبب تغییرات هورمونی و ساز و کار بدن می‌شود. این فرآیند به عنوان سارکوپنیا و یا کم ماهیچگی شناخته می‌شود. بطور مثال: گزارش شده است با کاهش قدرت عضله نعلی واقع در ناحیه ساق پا (سولئوس)، احتمال زمین خوردن در بانوان میانسال افزایش می‌یابد و پیشنهاد شده است که بانوان میانسال با انجام ورزش‌های مقاومتی (Resistance Exercises)، قدرت عضلات نعلی ساق پا را افزایش دهند. زمین خوردن افراد در میانسالی و پیری یکی از عوامل اثرگذار بر کاهش طول عمر است!

 

بی تحرکی باعث پیری می‌شود؟ یا پیری باعث بی تحرکی..!؟

در مقایسه با افراد سالم، امید به زندگی در افرادی که دچار سارکوپنیا یا کم ماهیچگی هستند؛ بسیار کمتر است. از سوی دیگر، ما یک سن تقویمی و یک سن تندرستی یا سن زیستی داریم.

پیشنهاد مقاله مشابه
طراحی تمرینات ورزشی

سن تقویمی یعنی اینکه فرد متولد چه سالی است؟ و یا چند سال از عمر او می‌گذرد؟ سن تندرستی به شاخص های آمادگی جسمانی اشاره دارد. یعنی اینکه فرد چقدر می‌تواند خم شود؟ چقدر می‌تواند پیاده روی کند؟ چقدر قدرت و یا استقامت عضلانی دارد؟ چقدر طول می‌کشد تا در اثر فعالیت جسمانی خسته شود؟

نکته قابل توجه این است؛ افرادی که بطور منظم تمرین جسمانی دارند سن تندرستی یا سن زیستی آنها از سن تقویمیشان جوان‌تر است. در اثر انجام ورزش پیوسته و مداوم سطح آمادگی جسمانی، افزایش یافته در نتیجه، یک فرد ۶۰ ساله می‌تواند سطح آمادگی جسمانی در حد یک فرد ۲۵ ساله غیر ورزشکار داشته باشد. با توجه به یافته‌های حاضر حتی شروع ورزش (Exercise) مناسب و علمی در میانسالی و حتی، پیری به افزایش سطح سلامت و طول عمر فرد کمک شایانی می‌نماید.

مطالعه‌ای که بر روی ۴۳۰ خانم، ۴۵ تا ۷۵ ساله انجام شده است، یافته‌ها نشان داده است که انجام ورزش (Exercise) مناسب، به مدت ۶ ماه، در مقایسه با افرادی که ورزش (Exercise) نمی‌کردند سبب افزایش ۳۶ شاخص سلامت جسمی و سلامت روان و در نهایت بهبود کیفیت زندگی شده است.

بنابراین، عدم تحرک است که سبب پیری زودرس می‌شود؛ نه خود فرآیند پیری…!

ورزش برای سنین میانسالی و پیری چگونه است؟ - ورزش درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید