آیا نوسان وزن طبیعی است ؟ - تغذیه ورزشی -ورزش درمانی
آیا نوسان وزن بدن طبیعی است ؟
آذر ۱۴, ۱۳۹۹
نحوه امتیازدهی در مسابقات بدنسازی - روش های تمرین دوره مربیگری
نحوه امتیازدهی در مسابقات بدنسازی
آذر ۱۴, ۱۳۹۹

دلایل درد پهلو و شکم در حین ورزش

در حالی که واقعاً توضیح کامل درباره‌ی درد پهلو شکم درحین تمرین وجود ندارد، محققین ۲ نظریه‌ی کاربردی در مورد آن پیشنهاد کرده‌اند:

دلایل درد پهلو و شکم در حین ورزش - ورزش درمانی

دلایل درد پهلو و شکم علل تغذیه ای

بسیاری از دانشمندان معتقدند، غذایی که قبل از تمرین می‌خوریم علت اصلی ETAP یا درد در جانب شکم حین تمرین است. شاید جالب باشد بدانید که در مقایسه با زمان مصرف غذا و نوع آن، حجم غذا اثر کمتری بر این اتفاق می‌گذارد. یک مطالعه تازه در دانشگاه نیوکاسل استرلیا به این موضوع پی برد که مصرف نوشیدنی‌های پر کربوهیدرات کمی قل و درحین تمرین می‌تواند احتمال این درد را افزایش دهد. همچنین این گمان می‌رود که مصرف پروتئین اضافی می‌تواند به تشدید این درد بیافزاید. این موضوع در مورد شیر، پروتئین بارها و شیک‌های پروتئین بیشتر صدف می‌کند.

در حالی که سن در این درد بی نقش نیست و بزرگسالان در مقایسه با نوجوانان و کودکان کمتر در معرض این درد هستند، جنسیت یک شخص یا BMI فرد هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

نکته‌ی دیگر اینکه ورزشکاران حرفه‌ای هم به این درد ایمن نیستند.

 

دلایل درد پهلو و شکم فیزیولوژی

تمرین ورزشی به خود خود، ریسک فاکتور دردهای جانبی شکم به حساب نمی‌ایند ولی تحرکات پشت سر هم نیم تنه‌ی فوقانی در حالی که عمل اکستنشن اتفاق بیافتد، می‌تواند تاثیرگذار باشد و این در بین بعضی از اسب سواران دیده می‌شود. ساختار بدنی که تحت تاثیر این امر قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است.

 • دیافراگم: لایه عضلانی که در بین حفره‌ی شکم و شش قرار گرفته است.
 • لومباراسپاین: فاصله‌ای که در ناحیه‌ی تحتانی کمر شما واقع شده است.
 • پارتیال پیریتینوم: لایه نرم شکم و حفره‌ی پلویک که بیشتر اندام‌های داخلی را پوشش می‌دهد.
 • پیریتونیال لیگامان: بافت‌های ارتباطی که اندام‌های داخلی را در یک مکان نگه می‌دارد.
پیشنهاد مقاله مشابه
راه‌های پیشنهادی به افرادی که قادر به محاسبه کالری نیستند

احتمال دارد که اصطکاک میان لایه‌های بافتی، در کنار کشیده شدن لیگامان‌ها و عضلات، می‌تواند منجر به تحریک اسپاسم و التهاب عصبی در پایان ستون فقرات و پیرتنیوم شود.

در ارتباط با دویدن، دونده‌ها تمایل دارند که در هر ۲ تا چهار قدم عمل بازدم را انجام دهند. در حالی است که این عمل را بر روی پای چپ انجام می‌دهند، دسته‌ای بازدم را بر روی پای راست انجام می‌دهند گروه دوم بیشتر در معرض این درد هستند.

در واقع این گمان می‌رود که بازدم بر روی پای راست، فشار بیشتری را بر روی کبد می‌آورد و این باعث می‌شود که دیافراگم بالا قرار گیرد و کبد پائین تر قرار بگیرید و این به درد جانبی شکم ختم می‌شود.

دلایل درد پهلو و شکم در حین ورزش - ورزش درمانی

درمان و پیشگیری درد پهلو و شکم در حین ورزش

بدون توجه به دلیل این درد، چیزی که مشهود است، تاثیر منفی آن بر روی عملکرد ورزشکار است و این در بین دوندگان مشهودتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • تنفس استراید خود را تغییر دهید.
 • بیشتر دونده‌ها الگوی دو به یک دویدن را دنبال می‌کنند. گاهی تغییر در این ریتم باعث می‌شود فشار بر روی شکم و نیم تنه کاهش پیدا کند.
 • آبرسانی و تغذیه صحیح
 • از خوردن وعده‌های سنگین قبل از ورزش دوری کنید. همچنین مایعات ار به جای اینکه ناگهان سر بکشید، جرعه جرعه بنوشید. از نوشیدن مایعات حاوی اسید، تند و نمک هم خودداری کنید.
 • بر روی عضلات مرکزی تمرکز کنید.
 • پلانک ساده، پهلو و کرانچ‌ها را فراموش نکنید.
 • تنفس شکمی ار تمرین کنید.
 • به جای اینکه با سینه خود نفس بکشید، تنفس از طریق دیافراگم را تمرین کنید و این کار با کشیدن کردن شکم در حال دم و داخل دادن نافتان در حال بازدم تکمیل کنید.
پیشنهاد مقاله مشابه
طراحی تمرینات پر شدت در هندبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید