تعریف علایم و درمان بیماری پاژه چیست ؟ - ورزش دزمانی مقاله بدنسازی
تعریف علایم و درمان بیماری پاژه چیست ؟
خرداد ۲۹, ۱۴۰۱
فواید و خواص چای سبز - تغذیه ورزشی مقاله بدنسازی
فواید و خواص چای سبز
خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

غده تیروئید را بهتر بشناسیم

خانه » ورزش درمانی » غده تیروئید را بهتر بشناسیم

زمان تقریبی مطالعه: ۳ minutes

شناخت اعضای بدن به شما کمک می‌کند مشکلات بدن خود را بهتر بشناسید و از آنها به خوبی مراقبت نمائید. واقعاً تیروئید چیست و چه وظایفی در بدن دارد؟ 

غده تیروئید چیست ؟

تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در جلوی گردن درست زیر سیب آدامز (به همون بر آمدگی وسط،گلو گفته می‌شه) قرار دارد. این غده به دور (نای) می‌پیچد و شکلی شبیه به پروانه دارد که از دو بال (لوب) تشکیل شده و توسط یک قسمت میانی (ایستموس) به هم متصل شده است.

کاربرد غده تیروئید چیست ؟

غده تیروئید مانند یک کارخانه کوچک کار می‌کند که از ید (بیشتر از رژیم غذایی در غذاهایی مانند غذاهای دریایی و نمک) برای تولید هورمون‌های تیروئید استفاده می‌کند. این هورمون‌ها به تنظیم متابولیسم بدن کمک می‌کنند و بر فرآیندهایی مانند رشد و سایر عملکردهای مهم بدن تأثیر می‌گذارند.

هورمون T3 و T4 در غده تیروئید

دو هورمون مهم تیروئید تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) هستند که به ترتیب ۹۹.۹٪ و ۰.۱٪ از هورمون‌های تیروئید را تشکیل می‌دهند. نتایج ما نشان می‌دهد که TH برای نوروژنز هیپوکامپ بزرگسالان ضروری است و نشان می‌دهد که اختلالات خلقی مربوط به کم‌کاری تیروئید در بزرگسالی در انسان می‌تواند تا حدی به دلیل اختلال در نوروژنز باشد.انکه بیشترین قدرت بیولوژیکی را دارد در واقع T3 است. هنگامی که از غده تیروئید به خون آزاد می‌شود، مقدار زیادی از T4 به T3 تبدیل می‌شود – هورمون فعالی که بر متابولیسم سلول ها در سراسر بدن ما تأثیر می گذارد. کم کاری تیروئید باعث ایجاد یک اختلال برگشت پذیر افسردگی مانند می شود که با تغییرات در نوروژنز مرتبط است. نتایج ما نشان می‌دهد که TH برای نوروژنز هیپوکامپ بزرگسالان ضروری است و نشان می‌دهد که اختلالات خلقی مربوط به کم‌کاری تیروئید در بزرگسالی در انسان می‌تواند تا حدی به دلیل اختلال در نوروژنز باشد.
تحقیقات روی شکنج دندانه دار هیپوکامپ نشان می‌دهد که عوامل مختلفی می‌توانند نوروژنز بزرگسالان را تعدیل کنند. به عنوان مثال، محققان QBI دریافته‌اند که ورزش نوروژنز را در شکنج دندانه دار افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش تولید نورون‌های نوزاد می‌شود.
برعکس، مشخص شده است که افسردگی باعث کاهش نوروژنز می شود و نوروژنز بزرگسالان نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد.

درمان تیروئید کم کار

ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم برای درمان کم کاری تیروئید عبارتند از:

  • ویتامین C
  • ویتامین E
  • ویتامین B
  • پروتئین و فیبر
  • اسید چرب امگا ۳

نکته: برای از بین نرفتن ید نمک، آن را در پایان پخت غذا اضافه نمایید.

مقاله بدنسازی

پیشنهاد مقاله مشابه
بررسی آسیب ها در عملکرد ورزشکاران رزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

gdpr-image
این وبسایت جهت بهتر شدن خدمات اطلاعات کوکی های شمارو ذخیره میکنه آیا باهاش موافقید؟
اطلاعات بیشتر
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید