علائم درد پشت زانو - ورزش درمانی - دلایل درد پشت زانو
درد پشت زانو پا
فروردین ۱۸, ۱۳۹۸
آيا استرس بر تیروئید شما تاثیر می گذارد؟
آیا استرس بر تیروئید شما تاثیر می‌گذارد؟
فروردین ۱۸, ۱۳۹۸

بررسی آسیب در عملکرد ورزشکاران رزمی

بر خلاف باور رایج، میزان آسیب دیدگی در ورزش‌های رزمی نسبت به دیگر ورزش‌ها کمتر است. امّا با این وجود ممکن است که رزمی کار در حین مبارزه مصدوم شده و آسیب ببیند. البته برای جلوگیری از این کار هم راه حل‌هایی وجود دارد. استفاده از پوشش‌های محافظتی نقش زیادی در کاهش میزان مصدومیت در رزمی کاران ایفا می‌کند. از این پوشش‌ها می‌توان برای محافظت از ساعد، دست‌ها، قفسه سینه و سر اشاره کرد. حتی محافظ دهانی برای حفاظت از دندان‌ها و پوششی برای محافظت از دندان‌ها و پوششی برای محافظت از بیضه‌ها نیز وجود دارد.

بررسی آسیب در عملکرد ورزشکاران رزمی

بیشترین آسیب های وارد شده به کدام اندام‌ها می‌باشد؟

بطور کلی می‌توان صدمات وارد شده به دست و صورت را از شایع‌ترین مصدومیت‌ها به حساب آورد. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است شایع‌ترین مصدومیت‌ها به صورت خون مردگی، پیچ خوردگی و کشیدگی می‌باشند. آسیب‌های ارتو پدیک ناشی از ضربه‌های مستقیم، تکرار زیاد حرکات و مانورهای بالستیک و چرخشی می‌باشند. موارد شدید آسیب مثل پارگی احشا، فلج و ضربه مغزی هم در بین آسیب دیدگی‌ها مشاهده شده‌اند.

رایج‌ترین آسیب‌هایی که به سر و گردن وارد می‌شوند چه هستند؟

از جمله شایع‌ترین آسیب‌هایی که به ناحیه سر و گردن ورزشکاران در هنرهای رزمی صورت می‌گیرد می‌توان به پارگی‌ها، خونریزی بینی و هماتوم دور چشم اشاره کرد. از دیگر صدمات می‌توان به خراشیدگی قرنیه به علت برخورد ناخن انگشت‌ها اشاره کرد. ضربات بلند و چرخشی به سر، احتمال ضربه مغزی را بالا می‌برند. در صورتی که ورزشکار ناک اوت شد باید تشخیص آسیب ستون فقرات گردنی را نیز در نظر داشته باشیم.

بررسی آسیب در عملکرد ورزشکاران رزمی

آیا استفاده از کلاه محافظتی احتمال آسیب به سر را کاهش می‌دهد؟

کلاه‌هایی که در مسابقات رزمی مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث کاهش آسیب‌های وارد شده به بافت نرم صورت مانند پارگی، بریدگی و همچنین آسیب به بافت نرم گوشت و جمجمه خواهد شد. اما برخلاف باوری که بیشتر افراد دارند استفاده از کلاه مانع از آسیب‌های مغزی بر اثر ضربات وارد شده نخواهد شد.

 

آسیب های مربوط به اندام ها چه هستند؟

آسیب های مربوط به اندام ها بسیار زیاد هستند. از جمله آسیب‌هایی که ممکن است به اندام‌های رزمی کار وارد شود می‌توان به مواردی همچون پیچ خوردگی، کشیدگی، شکستگی، در رفتگی و پاره شدن تاندون‌ها اشاره کرد. البته شایع‌ترین آسیب وارد شده به اندام‌ها، ایجاد هماتوم در ساعد، ران، پشت ساق و پا می‌باشند.

بررسی آسیب در عملکرد ورزشکاران رزمی

آیا ورزش های رزمی مانند کاراته و تکواندو سبب استنوآرتریت در استخوان‌های دست می‌شوند؟

در مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، مدرکی به نفع شروع زودرس استئوآرتریت به دست نیامده است. اما به هر حال سه حرکت شنا روی مشت بسته، مشت زدن مکرر به اجسام سخت و شکستن اجسام قابلیت زیادی برای ایجاد اینگونه آسیب دیدگی ها دارا می‌باشند.

 

آسیب دیدگی مربوط به زانو در هنرهای رزمی چگونه است؟

به دلیل اینکه در ورزش‌های رزمی از حرکات بالستیک و چرخشی به تعداد زیادی استفاده می‌شود این گونه آسیب دیدگی‌ها بسیار شایع می‌‎باشند. این آسیب‌ها معمولاً بر اثر راست شدن بیش از حد زانوها، چرخش، خم شدن و حرکات جانبی بیش از حد اتفاق می‌افتند. ازجمله شایع‌ترین آسیب‌های دیگر می‌توان به مصدومیت منیسک‌ها، رباط‌ها، تاندون کشکک و شکستگی‌ها اشاره کرد. در رفتگی زانو نیز بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد.

بررسی آسیب در عملکرد ورزشکاران رزمی

آسیب های وارد شده به مچ و پا چه هستند؟

از جمله شایع‌ترین آسیب‌های وارد شده به مچ و پا می‌توان به مواردی همچون پیچ خوردن مچ، شکستگی، آسیب به پشت پا، آسیب به انگشت دوم و پنجم اشاره کرد. این آسیب‌ها احتمال ایجاد استئوآرتریت را در سال‌های بعد افزایش خواهند داد.

 

دلیل اینکه در هنرهای رزمی به ضربات بالای شکم اهمیت داده می‌شود چیست؟

هدف اصلی ضربات وارد شده به بالای شکم، اثرگذاری بر روی شبکه خورشیدی می‌باشد که گانگلیون سلیاک را احاطه کرده است. علاوه بر این، ضربه زدن به این قسمت بدن سبب ایجاد اختلال تنفسی گذرا در حریف خواهد شد به همین دلیل او آمادگی کافی برای دریافت و دفاع در مقابل ضربات بعدی را نخواهد داشت (برای حدود ۲۰ تا ۴۰ ثانیه) و برای فرد مهاجم بهترین فرصت است که ضربات نهایی خود را وارد کند. چه آسیب هایی مانع از ادامه مسابقه خواهند شد؟

  • شکستگی‌ها
  • ضربات مغزی که منجر به فراموشی ، اختلال درک زمان و مکان و خصوصا از دست رفتن سطح هوشیاری شوند.
  • صدمات چشمی که سبب اختلال دید شوند مثل هماتوم، پارگی و آسیب های دور کره چشم
  • صدمات خاص
بررسی آسیب در عملکرد ورزشکاران رزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید