روش های آموزش در مربیگری

یکی از دلایل شکایت مربیان، خوب یاد نگرفتن کارآموز آنهاست. شاید شما خودتان به عنوان مربی این را تجربه کرده‌اید و یا به عنوان شاگرد از یاد نگرفتن خود ناراحتید. پس بهتراست به جای شکایت و ناراحتی در صدد رفع مشکل برآیید.
 

روانشناسی شناخت و حافظه

تفاوت‌های فردی در زمینه‌های شناختی باعث می‌شود هر فردی به محرکی متفاوت در تعلیم پاسخ دهد. پس بهتر است مربیان و افراد انواع روش‌های یادگیری را تمییز دهند و مدل مختص خودشان را پیدا کنند.
 

روش‌های یادگیری را بشناسیم

روش‌های یادگیری عبارتند از:
 • شنیداری
 • دیداری
 • تقلید کردن
 • عملگرایی
 • دیکته کردن
 • فراغت و سرگرمی
 • در جستجوی اعتماد
 •  

  شنیداری

  این افراد باشنیدن یادگیری فعال دارند و چنانچه از مرحله عملی شروع کنند تمرکز خود را از دست می‌دهند.

  دیداری

  این افراد تا مشاهده نکنند از گره‌های یادگیری و شک ذهنشان گذر نمی‌کنند. پس بهتر است در حین آموزش عملی نکات تئوری را یاد بگیرند.

  تقلید کردن

  در واقع تقلید کردن گام نخست آنها در یادگیری است. البته مربی حاذق پس از این مرحله موظف است شخص را وارد مرحله چالش کند و از او خلاقیت را طلب کند.

  عملگرایی

  این اشخاص حتما باید کاری انجام دهند تا یاد بگیرند. نظریات و توضیح مفصل به آنها کمک زیادی نمی‌کند.

  دیکته‌ای

  درواقع این شاگردان باید در مرحله سخت و موقعیت پرفشارتری قرار گیرند تا یاد بگیرند. ساده سازی در آموزش آنها را کسل می‌‍کند.

  فراغت و سرگرمی

  تا لذت و آرامش در کار نباشد آنها چیزی یاد نمی‌گیرند.

  در جستجوی اعتماد

  در اصل این کارآموزان به دنبال یک معلم و مربی قدرتمند و مسلط هستند تا اطمینان آنها برای ادامه یادگیری حاصل شود.
   
  نکته پایانی مربیان و کارآموزان باید متوجه شده باشند که تنها یک راه برای یادگیری وجود ندارد و شناخت مدل آموزشی تنها چیزی است که در درجه اول خود مربی و در مرحله بعد خود فرد به آن نیاز دارد.غالباً مربیان بر اساس مدل یادگیری خود در گذشته آموزش می‌‍دهند که این چیزی ندارد جز کاهش کیفی آموزش و از دست دادن کارآموز. کارآموزان هم نباید فورا دلسرد شوند و اعتماد به نفس خود را ازدست دهند. گاهی حفظ خونسردی، شناخت خود و تغییر مربی درصورت نیاز ضروريست.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *