شش رفتار مربیان اصیل

در این مقاله چند ویژگی اخلاقی مربیگری را تشریح می‌کنیم که به عنوان رفتارهای اصیل در مربیگری شناخته می‌شود.
 • پرهیز از جلب توجه
 • زود رنج نیستند
 • دنبال تایید و پذیرش همه نیستند
 • همیشه حد تعادل را بین تواضع واحساس غرور به خود حفظ می‌کنند
 • به همه امکانات نیاز ندارند
 • خودشان قبل از دیگران به نصیحت ها یشان عمل می‌کنند
 •  

  پرهیز از جلب توجه

  مربیان واقعی به هیچ عنوان به دنبال نمایش صرف نیستند، در اصل آنها همیشه آموزش متمایز خود را هدف قرار می‌دهند و چنانچه نمایشی هم در کار باشد و محتوای دیداری بسازند، عنصر اصلی آن آموزش است.

  زود رنج نیستند

  این مربیان به خوبی می‌دانند که در راه مربیگری نقدهای بیشمار و اغلب بی‌هدفی وجود دارد. اکثراً کارآموزان آنها رفتارهای نادرستی، چه عمداً و چه سهواً نشان خواهند داد. امّا این مربیان رنجیده نمی‌شوند و به بهترین شکل احساسات خود را کنترل می‌کنند و در مرحله بعد حتی در جهت رفع رفتار نادرست رویکرد آموزشی خاصی را انتخاب می‌کنند.
   

  دنبال تایید و پذیرش همه نیستند

  شما در هر رده و هر جایگاهی باشید، مخالفان شما همواره حاضر هستند. حتی افرادی هم پشت سر شر به فکر رقابت ناسالم هستند. در میان فالورهای شما هم احتمالاً افرادی به طور پنهانی به دنبال ایجاد مزاحمت و... هستند. بنابراین بهتر است تمرکز اصلی شما خودتان و حرفه‌ی مورد علاقه شما یعنی شغل مربیگری باشد تا توسط دیگران به حاشیه نروید.

  همیشه حد تعادل را بین تواضع واحساس غرور به خود حفظ می‌کنند

  تواضع بیش از اندازه باعث تخریب مقام و جایگاه مربی و از بین رفتن جدیت در آموزش کارآموز می‌شود و این مسائل تدریجاً باعث کاهش ارزش کار مربی و نتایج کارآموز می‌شود. از طرفی بهتر است مربیان بیش از حد به خود نبالند، زیرا این کار مانع از ایجاد تعامل مثبت بین آنها و کارآموزشان می‌شود.
   

  به همه امکانات نیاز ندارند

  درواقع خلاقیت این مربیان باعث می‌شود از حداقل امکانات در جهت آموزش اصولی بهره ببرند. این مربیان وابستگی به تجهیزات خاصی ندارند و در همه‌ی شرایط با تبدیل و تغییر مناسب تکنیک‌ها و ابزارها، به کارآموز خود آموزش لازم را می‌دهند.

  خودشان قبل از دیگران به نصیحت هایشان عمل می‌کنند.

  متاسفانه بسیاری از مربیان تنها شعار می‌دهند و در عمل سبک کار و زندگی آنها، چیز دیگری را نشان می‌دهد. بهتر است با ایجاد الگوهای رفتاری عملی به ایجاد تغییر در کارآموزان بپردازیم تا اعتماد آنها به روند پیش رو و نتایج مورد انتظار دوچندان شود.
   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *