اضطراب هنگام اجرای ورزشی و مسابقات

شاید شما به هنگام تمرینات کاملاً آسوده خاطر و با احساس راحتی وظایف خود را انجام دهید امّا، به هنگام نمایش یا رقابت ورزشی دچار اضطراب بیش از حد شوید. اگر احساس‌هایی نظیر اضطراب، نگرانی و ترس به سراغ شما بیاید چه راه حل‌ها و نکاتی به رفع این مشکل کمک می‌کند؟
 

دلایل افزایش اضطراب عملکرد در ورزش

اضطراب عملکرد در ورزش با اصطلاح خفگی یا چوکینگ (Choking) نیز به کار می‌رود. در اصل اضطراب عملکرد در وزش به معنی کاهش مهارت‌های ورزشی به هنگام مسابقه یا نمایش به دلیل حضور بیش از حد استرس ادراک شده می‌باشد. این استرس به دلایل زیر افزایش می‌یابد.
۱) حضار و مخاطبین
۲) انتظارات بیش از حد در واقع خود صحبتی ورزشکار در روز مسابقه و پیش از آغاز اولین جرقه‌ی استرس محسوب می‌شود.
خبر خوش این است که از طریق روانشناسی ورزشی افکار مزاحم و استرس‌های بیرونی را می‌توان کنترل و سازگار کرد. حتی می‌توان آنها را تغییر داد.
گاهی اوقات کمبود مهارت و توانایی صدای درونی ورزشکار را بیدار می‌کنند تا به طور مداوم به خود بگوید: « تو از پس این مسابقه بر نمی‌آیی، آنها از تو قوی‌ترند، آنها مسابقه‌ی بیشتری دارند و ... .
 

علت‌یابی اضطراب عملکرد در ورزش

روانشناس ورزشی، مربی و کمک مربی ابتدا دلایل این احساسات و افکار را تشخیص می‌دهند. برای مثال شاید احساسات منفی ورزشکار پس از دوران مصدومیت او ایجاد شوند. پس در این مورد دوران بهبودی پس از آسیب علت ایجاد دسته‌ای از افکار و احساسات است.

۱) افزایش قدرت پذیرش

به جای جنگیدن بی‌مورد، قدرت پذیرش خود را بالا ببرید. همه‌ی ورزشکاران با نوعی انرژی عصبی مواجه می‌شوند. این انرژی به هیچ عنوان ترس نیست. امّا، اگر بیهوده انرژی خود را صرف جنگیدن بی‌مورد و ایجاد حاشیه کنید، حتماً دچار ترس هم می‌شوند. باید بپذیرد احساس عصبی قبل از مسابقه قسمتی از واکنش بدنی شما به این رخداد محسوب می‌شود پس این به منزله‌ی ترس و آغاز شکست صد در صد نیست. آن را درک کنید امّا بر آن متمرکز نشوید. به محض آغاز رقابت این احساس به تدریج به صورت طبیعی جلوه می‌کند.

۲) آماده سازی هم زمان ذهن و بدن

هم ذهنی هم بدنی خود را آماده کنید. قبل از آغاز رقابت طوری برنامه‌ریزی کنید که به اندازه کافی وقت داشته باشید تا هم خیلی زودتر به محل مسابقه برسید، هم بتوانید خود را گرم کنید و شرایط لازم را مهیا سازید.

۳) تصویرسازی ذهنی

دقایقی را به قدرت ذهن خود و توانایی آن را تصویرسازی اختصاص دهید. امّا در این تصویرسازی چه باید کرد؟ ابتدا ذهناً تمرین خود را آغاز کنید.
در ذهن خود تصور کنید که به نحو بسیار عالی و قابل قبولی فعالیت می‌کنید. آسان نفس بکشید و با اطمینان خاطر موفقیت خود را ناظر باشید. با خود مثبت سخن بگوئید تا رفته رفته نگرش قبل از مسابقه‌ی شما تغییر یابد.
همانطور که دیدید، از طریق دانش روانشناسی و رعایت چند نکته ساده بسیاری از موارد مربوط به عملکرد ورزشی ما ارتقا می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *