چرا افسردگی موجب احساس خستگی بیشتر می شود

افسردگی با بروز تغییرات در انتقال دهنده‌های عصبی مغز مانند دوپامین، نوراپی‌نفرین و سروتونین مرتبط است. این انتقال دهنده‌های عصبی نقش‌های مهمی در تنظیم سطوح انرژی، خواب، اشتها، انگیزه و لذت ایفا می‌کنند. افسردگی یک بیماری بغرنج و پیچیده است که دلایل مختلفی می‌توانند در شکل گیری آن نقش داشته باشند. ژنتیک، بیماری‌ها، رویدادهای استرس‌زا در زندگی، و شیمی مغز از آن جمله هستند. بیان تفاوت بین خستگی روزانه و خستگی مرتبط با افسردگی نیز می‌تواند چالش برانگیز باشد.
خب، نکته اینجاست که ورزش از یک سو می‌تواند عوامل فوق را کنترل کند و تا حد زیادی بهبود ببخشد و یا برعکس درصورت عدم رعایت نکاتی در طراحی تمرین و تغذیه فشار ناشی از این موقعیت روانی را افزایش دهد. تا اینجا متوجه شده‌اید که رعایت اصول خاصی برای کنترل افسردگی از طریق ورزش ضروريست.
 

علائم افسردگی

سطوح کم انرژی، انگیزه کم و از دست دادن علاقه به فعالیت های لذتبخش از جمله علائمی هستند که هم در افسردگی و هم خستگی دیده می‌شوند و ممکن است این علائم در طول روزهای تمرین به ویژه پس از جلسات سخت و یا ناموفق افزایش یابند. امّا یک عامل تمایز بین آنها می تواند میزان اشتیاق فرد به انجام فعالیت‌ها باشد. افرادی که خسته هستند ممکن است تمایل به انجام فعالیت‌های مختلف داشته باشند امّا کمبود انرژی مانع آنها می‌شود مثلاً شما تمایل دارید جلسات تمرین پا را حتی شدیدتر اجرا کنید ولی در روز تمرین به طور عجیبی از بعضی تمرینات طفره می‌روید و یا بعضی از تمرینات را حذف می‌کنید. در حالی که که افراد مبتلا به افسردگی تقریباً هیچ علاقه‌ای به انجام فعالیت‌های مختلف ندارند. برای مثال حتی حاضر به رفتن به باشگاه نیستند و یا تمرین حس ناخوشایندی به آنها می‌دهد.
 

رعایت چند مورد در افسردگی

مدت زمانی که فرد بدخلق است و اینکه آیا استراحت و خواب کافی یا همان ریکاوری به بهبود این شرایط کمک می‌کند یا خیر، موارد مهم دیگری هستند که باید مد نظر قرار بگیرند. خواب خوب شبانه می‌تواند خلق و خوی فردی خسته را بهبود ببخشد. حتی رژیم غذایی و اعمال تغییر در آن بر اساس پیشروی احساسات وابسته به افسردگی و خستگی از جمله تدابیر تاثیر گذار هستند.
شما می توانید راهبردهای زیر را برای بهبود کیفیت خواب خود، به ویژه اگر به یک بیماری روانی، مانند افسردگی، مبتلا هستید، مد نظر قرار دهید. توجه داشته باشید ورزشکارانی که سخت تمرین می‌کنند به شدت وابستگی کامل به خواب با کیفیت دارند و بیخوابی اولین عامل اثر گذار بر سیستم عصبی مرکزی آنهاست.
 

چند پیشنهاد کاربردی برای رفع افسردگی

  • برنامه‌ای منظم داشه باشید. تلاش کنید هر روز تقریباً در یک ساعت مشخص خوابیده و از خواب بیدار شوید، غذا بخورید، تفریح کنید و به ورزش بپردازید. پیروی نکردن از یک روتین خواب و در کل یک برنامه واضح معمولا با چاقی، پرفشاری خون، و پیامدهای سلامت نامناسب دیگر پیوند خورده است و عملاً بر موقعیت روانی هم اثر می‌گذارد. افزون بر این، پیروی از یک برنامه منظم، خوابیدن و بیدار شدن از خواب و همه کارهای شما را تسهیل می‌کند.
  • نمایشگرها را در اتاق خواب قرار ندهید. از تلفن همراه به عنوان ساعت زنگ‌دار برای بیدار شدن از خواب استفاده نکنید یا پیش از خواب در لپ تاپ خود وبگردی نکنید. یک ساعت پیش از خواب از قرار گرفتن در برابر نمایشگرها پرهیز کنید. نوری که از نمایشگرها ساطع می‌شود می‌تواند در تولید ملاتونین، هورمونی که به خواب بهتر کمک می کند، در بدن اختلال ایجاد کند.
  • از وجود مربی یا یک ناظر استفاده کنید. در واقع این فرد از راه دور و یا در کنار شما مراقب کنترل و مدیریت شماست. ارائه گزارش کار و روند اجرایی همیشه به سیر حرکت شما نظم خاصی می‌بخشد.
  • در صورت ابتلا به اختلالاتی نظیر افسردگی سریعاً از جلسات درمانی با روانشناس ورزشی استفاده کنید. اگر نیاز باشد، درمانگر شما را به متخصص روانپزشک جهت استفاده از دارو، معرفی می‌کند.
  • بدون مشورت با متخصص، سراغ داروهای آنابولیک و برخی از مکمل های محرک نروید. گاهی مشکلات نهفته‌ای در شما وجود دارد که در صورت عدم توجه به آنها، تبدیل به مشکلات بزرگی مثل افسردگی مزمن می‌شوند. نمونه آن خودکشی لوک ساندو بدنساز حرفه‌ای سی و یک ساله انگلیسی در پی افسردگی حادش بود.
  •  

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *