۱۰ مهارت فن بیان مربی که باید یاد بگیرید !

مهارت فن بیان و مهارت ارتباط کلامی شما با دیگران نقش مهمی در به وجود آوردن برند شخصی‌تان دارد. این ارتباط بر زندگی شخصی و حرفه‌ای شما تأثیر بسزایی دارد. با بهبود بخشیدن مهارت‌های گفتگو می‌توانید به‌سرعت با کارآموزان، ارتباط مؤثر برقرار کنید، روی آنها تأثیر بگذارید و نزد دیگران دوست داشتنی‌تر و مقبول‌تر و قابل احترام باشید.

«دن شوبل»، متخصص برندینگ شخصی، می‌گوید: وقتی افراد مهارت‌های مشابه دارند و برای به‌دست آوردن موقعیت‌های مشابه رقابت می‌کنند، آنچه آنها را متمایز می‌کند مهارت‌های گفتگو است. طوری‌ که خود را نشان می‌دهید، ارتباط‌تان با کارآموزان هنگام مشاوره یا حین کار، می‌تواند برند شخصی شما را بسازد یا تخریب کند.

۱) رفتار دوستانه‌ داشته باشید

ما ناخودآگاه جذب افرادی می‌شویم که رفتار دوستانه‌تری دارند چون این افراد احساس بهتری در ما ایجاد می‌کنند و خوشحالی بیشتری به زندگی ما می‌آورند. یکی از رموز مهارت فن بیان مربی رفتار دوستانه اون با دیگران می‌باشد.

۱۰ مهارت فن بیان مربی که باید یاد بگیرید - روانشناسی ورزشی - مهارت آموزشی مربیگری

۲) تاثیر تفکر در فن بیان

قبل از صحبت کردن فکر کنید.

یکی از ضرب‌المثل‌های مورد علاقه من این است: «اگر حرف نقره باشد سکوت طلاست».

بارها دیده‌ام مربیان بدون اینکه ‌ذره‌ای فکر کنند هرچه را به ذهن‌شان می‌رسد، می‌گویند و با حرف‌های نسنجیده‌شان احترام شاگردانشان را از دست می‌دهند.

 ۳) روشن حرف بزنید

افرادی که در ارتباطات کلامی خود روشن نیستند و فقط به مسائل اشاره می‌کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی‌کنند؛ کمتر مورد احترام سایرین قرار می‌گیرند. وقتی می‌خواهید آموزشی دهید از خودتان بپرسید روشن‌ترین روشی که می‌توانم منظورم را بیان کنم کدام است؟

۱۰ مهارت فن بیان مربی که باید یاد بگیرید - روانشناسی ورزشی - مهارت آموزشی مربیگری

۴) پرحرفی نکنید

مهارت فن بیان و پرحرفی رابطه عکس دارند. اغلب افراد دوست ندارند با مربی همراه باشند که تمام مدت حرف می‌زند و به دیگران اجازه‌ صحبت کردن نمی‌دهد. در واقع آنها دوست ندارند تمام وقت در باشگاه در حال گوش دادن توضیح و دستورات مربی باشند.

۵) خودتان باشید

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری مردم از کسانی که نقش بازی می‌کنند تا حرف‌شان را به کرسی بنشانند بیزارند. ما جذب مربیانی می‌شویم که روشن و شفاف و از صمیم قلب‌ حرف می‌زنند.

۱۰ مهارت فن بیان مربی که باید یاد بگیرید - روانشناسی ورزشی - مهارت آموزشی مربیگری

۶) فن بیان و فروتنی

فروتن باشید. فروتنی یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های فردی است و باعث جلب احترام دیگران می‌شود. مربیانی که با فروتنی و احترام صحبت می‌کنند همیشه جایگاه والاتری نسبت به دیگران دارند.

۷) با اعتماد به نفس حرف بزنید

اعتماد به نفس یعنی اطمینانی که در نتیجه‌ درک توانایی‌هایتان به‌دست می‌آورید. در عین حال فروتنی یعنی عقیده‌ متواضعانه‌ای در مورد اهمیت خودتان داشته باشید. با اعتماد به نفس صحبت کردن در نتیجه‌ انتخاب کلمات مناسب، تُن صدا، ارتباط چشمی و زبان بدن حاصل می‌شود.

۱۰ مهارت فن بیان مربی که باید یاد بگیرید - روانشناسی ورزشی - مهارت آموزشی مربیگری

۸) فن بیان و زبان بدن

روی زبان بدن خود تمرکز کنید. یکی از موراد مهم مهارت بیان زبان بدن می‌باشد. زبان بدن ابزار قدرتمندی است که استفاده‌ درست از آن باعث ایجاد احترام و علاقه می‌شود و منظور واقعی‌تان را به فرد مقابل می‌رساند.

۹) خلاصه حرف بزنید

از قبل برنامه‌ریزی کنید و یک‌راست بروید سر اصل مطلب! شاگردتان وقتی برای تلف کردن ندارد. مدام از خودتان بپرسید «چطور می‌توانم مختصر و مفید و با کمترین کلمات ممکن حرفم را بزنم و در عین حال احترام شنونده را رعایت کنم».

۱۰) هنر گوش‌ دادن را بیاموزید

در مهارت گفتگو به‌دقت گوش دادن مهم‌تر از حرف زدن است. باید واقعا به موضوع گفتگو علاقمند باشید، سؤالات مناسب بپرسید،‌ به معنای واقعی پیغام توجه کنید و حرف کارآموز را قطع نکنید.

و در نهایت، مردم به‌طور طبیعی جذب کسانی می‌شوند که شبیه خودشان هستند؛ برای همین است که معمولا دوستان سلایق مشابهی دارند. می‌توانید از این قانون به نفع خود استفاده و رفتار و صدای افراد را تقلید کنید. مثلا اگر آنها آرام صحبت می‌کنند شما هم آرام صحبت کنید یا اگر با هیجان صحبت می‌کنند، شما هم پرانرژی باشید. هرچه بیشتر مانند آنها صحبت کنید، بیشتر شما را دوست خواهند‌ داشت.البته از این تکنیک برای ایجاد تغییر استفاده کنید نه فریب!

دیدگاهتان را بنویسید

با عنوان مجید باقر خشتی وارد شده‌اید. خارج می‌شوید؟

رفتن به نوار ابزار بیرون رفتن