موسیقی و ورزش بدنسازی

موسیقی نقش مهمی در زندگی روزمره ما بازی می‌کند، در ورزش به ویژه ورزش بدنسازی، موسیقی در موفقیت ورزشکار سهم عمده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد. تاثیرات موسیقی در ورزش شامل: جداسازی ذهنی، تنظیم اضطراب، هم زمان‌سازی کسب جریان خودکار و کسب مهارت‌های حرکتی جداسازی ذهنی (dissociation)
 

حذف افکار منفی و ایجاد انگیزش

گوش دادن به موسیقی می‌تواند توجه ورزشکار را از افکار منفی به سمت تفکر و انگیزش مثبت سوق دهد و در نتیجه سختی تمرین را به شکل قابل ملاحظه‌ای کنترل نماید.

تنظیم اضطراب

اضطراب هم در فاکتورهای روانی و هم در فاکتورهای جسمانی نمود پیدا می‌کند. موسیقی برانگیختگی بعضی ورزشکار را کنترل می‌نماید. بنابراین قبل از تمرینات سخت و شرکت در مسابقه، حتماً از موسیقی استفاده کنید.
 

همزمان‌سازی

ضرباهنگ موسیقی به ضرباهنگ حرکات تاثیر می‌گذارد بنابراین ورزشکاری که به ضرباهنگ تندی در موسیقی گوش کند، طبیعتاً به دنبال اجرای سریع‌تر حرکات می‌رود. چنانچه ورزشکار به دنبال اجرای حرکات ملایم‌تر است ریتم و ضرباهنگ موسیقی او نیز باید با این هدف هم‌خوانی داشته باشد.

کمک به اجرای ناخودآگاه حرکات

کسب جریان خودکار این زمانی اتفاق می‌افتد که ذهن و بدن شما با کمترین سطح هوشیاری، تقریباً به صورت ناخودآگاه فعالیت‌ها را اجرا می‌کند. در این بین موسیقی کمک شایان توجهی می‌نماید.
 

کسب مهارت‌های حرکتی

موسیقی به ما کمک می‌کند تا حرکات بدن انسان را به شکل بهتری شبیه‌سازی کنیم. هم‌چنین موسیقی محیط یادگیری را تا اندازه‌ای شاد و آسان می‌سازد. بنابراین انتخاب موسیقی مناسب در کودکی و نوجوانی به هنگام تمرینات جسمانی، حائز اهمیت خاصی می‌باشد.
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنل کاربری