بتا الانین چیست؟

بتا الانین ، این ماده بعنوان یک ساپلمنت ضروری تبدیل شده است !
شواهد حاکی از آن است که این مکمل در کمیته‌ی بین المللی المپیک از افزایش دهنده‌های عملکرد شناخته شده می‌باشد.
آیا این مکمل یک محرک است؟ آیا علم از محرک‌ها حمایت می‌کند؟ در چه شرایطی منافعی را متوجه ورزشکار می‌کند؟ این ساپلمنت حاوی چه موادی است؟
 

آدنوزین و بتا الانین

آدنوزین یک دی پپتید است که از دو آمینواسید بنام هیستیدین و بتا الانین ساخته شده و در عضلات وجود دارد،کارنوزین در عضلات وجود دارد، و چند نقش فیزیولوژیک به عهده دارد،اگرچه عملکرد آن در تمرینات با شدت بالا پذیرفته است، به این معنی که میتواند یون H+ تولید شده در طول گلیکولیز بی‌هوازی را بافر کند. H+ سبب افزایش اسیدیته عضلانی و منجربه خستگی می‌گردد.
افزایش محتوای کارنوزین عضله سبب بهبود پرفورمنس ورزشکار می‌گردد، چرا که PH عضله را بهبود می‌بخشد.
پروفسور راجر هریس محقق در این رابطه در سال ۲۰۰۶ لزوم مکمل‌سازی بتا الانین و افزایش کارنوزین عضله را ۴ هفته می‌داند و تقریباً تمام مطالعات بعدی ۲ تا ۲۴ هفته و دوز ۳.۲g تا ۶.۴ گرم در روز را توصیه می‌کنند.
 

متاآنالیز و بتا الانین

متاآنالیز و شواهد تا سال۲۰۱۷ نشان می‌دهد بتا الانین موجب بهبود متوسط در عملکرد می‌شود امّا عوامل زیادی ممکن است پاسخ این ماده را تغییر دهد از جمله شدت زمان تمرین.
به این معنی که تمرینات با شدت بالا و در طول زمانی ۱۰ تا ۳۰ دقیقه بهترین بازه ی زمانی ست که می‌تواند منافع مصرف را متوجه ورزشکار نماید. همچنین تمرینات HIIT در دوره‌های طولانی. این در حالی ست که تمرینات زیر ۳۰ ثانیه و تمریناتی که از شدت کافی برای تغییرPH عضله برخوردار نیست با مکمل سازی بتا آلانین بهبود نخواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *