نگاهی به دو مکمل هورمون ملاتونین و آنتی اکسیدان کوآنزیم Q10

در این مقاله نگاهی کوتاه به دو مکمل هورمون ملاتونین و آنتی اکسیدان کوآنزیم Q10 می‌اندازیم. منابع تأمین آنها و تداخلات احتمالی این مکمل‌ها بیان می‌شود.
 

هورمون ملاتونین

ملاتونین، یک هورمون طبیعی است که به ریتم خواب یا بیداری کمک می‌کند. از آن برای درمان بی‌خوابی و کمک به بهبود کیفیت خواب و اختلالات خواب مانند سندرم پای ناآرام استفاده می‌شود.

ملاتونین و خواب آلودگی

ملاتونین می‌تواند موجب خواب آلودگی شدید شود. مصرف همزمان آن با این داروها نیاز به توجه جدی دارد:
بنزودیازپین‌ها (آلپرازولام، دیازپام، کلونازپامو ...)، آنتی هیستامین‌ها (ستیریزین، کلماستین، کتوتیفنو ...)، داروهای اوپیوئیدی (استامینوفن کدئین، اکسپکتورانت کدئینو ... ) و فرآورده‌های هوفاریقون (قطره هایپیران).

ملاتونین و دیابت

ملاتونین باعث افزایش قندخون می‌شود و موجب مشکلاتی در درمان دیابتی‌ها می‌گردد و باید دز داروهای دیابت دوباره تنظیم شود.
 

کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 که یوبی کوئینون هم نامیده می‌شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که در غشای داخلی میتوکندری تمام بافت‌ها یافت می‌شود و برای اولین بار توسط محققان در سال 1957 از میتوکندری گاو جدا شد.
نام آن از کلمه Ubiquitous به معنای حاضر در همه جا گرفته شده است.
در حقیقت کوآنزیم Q10 که ترکیبی محلول در چربی است و ساختمان آن شبیه ویتامین K می‌باشد.

منابع غذایی Q10

این کوآنزیم می‌تواند از غذاها یا مکمل‌ها به دست آید، امّا در بدن نیز تولید می‌شود.
منابع غنی آن عبارتند از: ماهی‌های چرب، مرغ، گوشت قرمز ، دل و جگر و قلوه.
سایر منابع آن شامل: غلات سبوس دار، سویا، بادام زمینی، آجیل، روغن کانولا و روغن سویا، جوانه گندم، تخم مرغ و سبزیجات به ویژه اسفناج و بروکلی است.
دوز مصرف روزانه کیوتن برای افراد سالم ۳۰ تا ۶۰ میلی‌گرم است. بنابراین سعی نکنیم بیشتر استفاده کنیم. چون عوارضی را به همراه دارد.

تداخل

استفاده همزمان آن با ضد انعقادهایی مانند وارفارین باعث کاهش اثر آنها شده و احتمال لخته شدن افزایش می‌یابد. در استفاده همزمان این دو دارو باید مانیتورینگ مرتب انجام شود.
 
پنل کاربری