آیا مصرف بیش از حد پروتئین عوارض زیادی به همراه دارد؟

این دیدگاه که رژیم غذایی با پروتئین بالا باعث کاهش چربی، کاهش وزن و رشد عضلات می‌شود همواره وجود داشته است و رژیم‌هایی مانند رژیم اتکینز و زون نیز به این ترتیب به فروش رسیده است:
1) حال این سوال به وجود آمده که آیا واقعاً یک رژیم پر از پروتئین مناسب است؟
٢) ما می‌توانیم به هر میزانی که می‌خواهیم پروتئین مصرف کنیم؟
 

نکات مهمی در رژیم‌های پروتئینی

پروتئین بخش مهمی از رژیم غذایی سالم است که در راستای ساخت و ترمیم عضلات، اندام و استخوان‌ها ضروری است، امّا باید از مضرات مصرف بیش از حد پروتئین نیز آگاه باشید، زیرا مصرف آن برای مدت طولانی می‌تواند سلامت شما را تهدید کند.
پروتئین بدون دریافت کربوهیدرات و چربی کافی می‌تواند باعث افزایش وزن شود، در حالی که شما با هدف کاهش وزن دریافت پروتئین خود را افزایش داده‌اید. این پروتئین اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره شده و گروه‌های آمینی آن به صورت اوره از بدن به وسیله ادرار دفع می‌شود.
مصرف بیش از حد پروتئین باعث آسیب به کلیه می‌شود، زیرا کلیه برای از بین بردن نیتروژن اضافی و مواد زائد پروتئین باید بیش از حد کار انجام دهد.
در ضمن مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث ابتلا به بیماری قلبی و کاهش و دفع کلسیم شود.
کم آبی یا دهیتراته شدن بدن از دیگر عوارض این اشتباه در رژیم غذایی است. مورد بعدی بوی بد دهان به دلیل ترشح هورمون کتوز و همچنین یبوست خواهد بود، زیرا رژیم‌های پر پروتئین حاوی فیبر کمی است.
 

راهکار چیست؟

پزشک و متخصص تغذیه می‌تواند بر اساس نیاز شما برنامه‌ای طراحی کند تا شما از مزایای پروتئین بهره ببرید بدون اینکه خطرات آن شما را تهدید کند.