مکمل ها توهم یا واقعیت ...!؟

به طور کلی مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی، در صورت نیاز بیشتر فرد به ماده‌ای خاص، نقشی بسیار حساس و کلیدی را بازی می‌کنند. اما آیا تمامی مکمل‌های موجود در بازار قادر هستند ادعاهای خود را به اثبات برسانند؟
 
مکمل‌ها از نظر کارآمدی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول)

مکمل‌هایی هستند که به اندازه‌ی کافی قابلیت اثبات نتایج خود را دارند. مثلاً کراتین یا پروتئین وی به طور قابل ملاحظه‌ای مورد تحقیق قرار گرفته‌اند. نکته جالب در مورد آنها این است که تقریباً تمامی تحقیقات درباره‌ی آنها اتفاق نظر دارند.
 

دسته دوم)

مکمل‌هایی که همچنان در دست تحقیق هستند مانند مکمل‌های پیش تمرینی. این دسته به اندازه‌ی کافی قابلیت توجیه عملی را فراهم نکرده‌اند. بنابراین استفاده از آنها ریسک بزرگی محسوب می‌شود از یک طرف موافقین آنها به مصرف تشویق می‌کنند و از طرف دیگر مخالفین از عدم تاثیر یا عوارض آنها سخن می‌گویند.
 

دسته سوم)

مکمل‌های که هیچ پشتوانه‌ علمی نداشته و صرفاً جنبه تبلیغاتی دارند. از جمله این مکمل‌ها می‌توان به تست بوسترها و پاره‌ای از چربی سوزها اشاره کرد.
 
پیشنهاد ما به شما این است که با توجه به هدف تمرینی و متناسب با رژیم غذایی علمی، مکمل مناسب خود را با نظر پژشک و مربی آگاه انتخاب نمائید. در غیر این ضورت اتلاف وقت و هزینه تنها گزینه‌ی موجود خواهد بود.
پنل کاربری