ماهیچه های سرینی به کدام ماهیچه ها گفته می شود؟

بدون اینکه در مورد آناتومی بدن انسان و مکانیزم حرکت عضلات خیلی دقیق شویم ماهیچه های سرینی ( عضلات سرینی ) به سه ماهیچه مجزا تقسیم می شوند:
 • ماهیچه سرینی بزرگ
 • ماهیچه های سرینی متوسط
 • ماهیچه‌های سرینی کوچک
 •  

  ماهیچه سرینی بزرگ

  این ماهیچه بزرگترین ماهیچه سرینی است که باسن را شکل می‌دهد و کمک می‌کند که در هنگام نشستن یا ایستادن حالت عمودی داشته باشیم. ماهیچه سرینی بزرگ همینطور برای فعالیت هایی که به تولید انرژی از اندام های تحتانی بدن نیاز دارند نیز مهم است. فعالیت هایی مثل پریدن، دویدن، ایستادن یا بالا رفتن از پله ها و ... .

  ماهیچه‌های سرینی متوسط

  ماهیچه‌های سرینی متوسط بین ماهیچه‌های سرینی بزرگ و ماهیچه‌های سرینی کوچک قرار دارند. نقش این عضله ها مثل ماهیچه‌ های سرینی کوچک، کمک کردن به چرخش پا و ثبات لگن می‌باشد.

  ماهیچه‌های سرینی کوچک

  کوچکترین و عمیق‌ترین ماهیچه سرینی ماهیچه‌های سرینی کوچک هستند. ماهیچه سرینی کوچک همچنین قسمت مهمی از اندام‌های چرخشی تحتانی هستند که باعث ثابت نگه داشتن لگن در هنگام حرکت می‌شوند. علاوه بر این سه عضله، عضله کشنده نیام پهن (یا عضله تنسور فاسیا لاتا) که عموماً به آن نوار IT یا نوار ایلیوتیبیال گفته می‌شود به تعادل لگن و ایجاد ثبات از طریق زانو در هنگام راه رفتن یا دویدن کمک می‌کند.
   

  چرا تقویت ماهیچه‌های سرینی تا این حد مهم است؟

  چه بخواهید یک باسن بزرگتر و خوش ترکی‌ تر داشته باشید چه نخواهید در هر حال باید ماهیچه‌های سرینی خود را تقویت کنید.
  به این فکر کنید که اغلب اوقات کارهایی مثل راه رفتن، ایستادن و یا استفاده از پله ها را انجام می‌دهید. بدون ماهیچه‌‌های سرینی این حرکات غیرممکن خواهند بود.
  متاسفانه بیشتر ما با انجام یک فعالیت که ساعت‌ها در طول روز و هر روز به آن مشغول هستیم ماهیچه‌های سرینی خود را ضعیف و ضعیف‌تر می‌کنیم. این فعالیت چیزی نیست جز “نشستن”. بر طبق یک نظرسنجی که توسط موسسه تحقیقاتی ارگونومیک ارگوترون انجام گرفته ۸۶ درصد از آمریکایی‌هایی که تمام وقت کار می‌کنند، مجبور هستند هر روز و کل روز را بنشینند و این تازه این فقط مربوط به محل کار است.
  حالا اگر این ساعت‌های طولانی پشت میز نشینی در محل کار را به نشستن‌های طولانی روی کاناپه منزل برای دیدن تلویزیون هم اضافه کنیم، روش خوبی برای ضعیف کردن عضلات سرینی و عضلات خم کننده مفصل ران (عضلاتی که به کشیدن پاها به سمت قسمت فوقانی بدن کمک می‌کنند) در پیش گرفته‌اید.
  این مشکلات می‌توانند باعث آسیب‌های جدی به قسمت‌هایی از بدن که تحت تأثیر عضله باسن هستند شوند. آسیب‌هایی مثل کمر درد و سوزش زانو. به این دلیل است که تقویت این عضله بدن حائز اهمیت بسیار است.
  جیک شویند مربی و دارای مدرک NASM (آکادمی ملی پزشکی ورزشی) و صاحب موسسه شویند فیتنس در ویرجینیای شمالی می‌گوید: سهل انگاری و بی‌توجهی کردن به عضلات سرینی و همچنین داشتن سبک زندگی پشت میز نشینی می‌تواند به عوارضی منجر شود که از عضلات مفصل ران شروع شده و تمام مسیر از پایین به سمت پاها و از بالا به سمت ستون فقرات گردنی را در بر می‌گیرند.
  شاید شما در محل کار خود مشکلی از نظر نشستن نداشته باشید یا اینکه یکی از ۲۳ درصدی باشید که توصیه‌های مربوط به ورزش‌های هفتگی را جدی می‌گیرند. حتی اگر ورزشکار باشید مثلاً یک دونده یا فقط از نظر بدنی فعال باشید، در هر حال هنوز هم لازم است که عضلات سرینی خود را تقویت کنید.
  تحقیقاتی وجود دارد که این موضوع را ثابت می‌کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ مشخص کرد که با به کارگیری هر چه بیشتر عضلات سرینی، نیروی تولید شده در زمان پریدن از حالت اسکوات افزایش می‌یابد. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تمریناتی که به هدف تقویت عضلات سرینی انجام می شود قدرت خروجی را به شدت افزایش می‌دهند.
  به عنوان جمع بندی می‌توان گفت نه تنها عضلات سرینی بزرگترین و قوی‌ترین ماهیچه‌های بدن انسان هستند بلکه تقویت آنها به بهبود وضعیت بدنی فرد کمک می‌کنند، کمردرد را به حداقل می‌رسانند و از طریق تمرینات ورزشی، سرعت و قدرت عضلات را افزایش می‌دهند.
   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *