حرکت ددلیفت یکی از سازنده ترین حرکتها در کراس فیت و پاور لیفتینگ و بدنسازی

آیا دنبال یک حرکت جادوئی هستید؟ حرکتی که کلید تحریک و ساختن بیشترین مقدار عضله باشد؟ اگر یک بدنساز تازه‌کار هستید شاید تا به‌حال وقت زیادی را صرف یافتن جواب این سئوال کردید و در این مورد از افراد باتجربه زیادی سئوال کرده‌اید، احتمالاً هم پاسخ‌های متفاوتی دریافت کرده‌اید، ولی اگر از قهرمانان بدنسازی یا بهترین مربیان ورزش‌های قدرتی در دنیا بپرسید، همه توافق دارند که ددلیفت سرآمد همه حرکاتی است که در افزایش حجم عضلانی مؤثر است. وقتی صحبت از افزایش حجم عضلانی باشد این حرکتی است که نمی‌توانید از جرای آن صرف‌نظر کنید.
 

جانی جکسون و ددلیفت

جانی جکسون بدنساز حرفه‌ای و قهرمان رقابت حرفه‌ای مونترال ۲۰۰۶ و یکی از قوی‌ترین مردان حاضر در ورزش بدنسازی، ددلیفت را کلید قطعی برای بدن متراکم و عضلانی‌اش می‌داند و می‌گوید: «من بیشترین حجم عضلانی‌ام را وقتی مثل یک پاورلیفتر تمرین می‌کردم به‌دست آوردم.» او قبل از این‌که به یک بدنساز حرفه‌ای بدل شود با بیش از ۳۳۵ کیلوگرم ددلیفت می‌رفت. «من ضخامت بالائی در پشتم، پاهایم و حتی در سینه و سرشانه‌ام از طریق اجرای ددلیفت ایجاد کردم.»
این حرکتی است برای ساختن تمام بدن. من (مجید باقرخشتی) فکر می‌کنم این بهترین حرکت برای ساختن حجم عضلانی است، و با هیچ حرکت دیگری قابل جایگزین شدن نیست. بسیاری از بدنسازان از اجرای ددلیفت طفره می‌روند چون این حرکت سختی به حساب می‌آید، هم از نظر نحوه اجرا و هم از نظر انرژی مورد نیاز برای انجام آن، ولی این سخت‌ترین و واقعی‌ترین آزمونی است که برای آزمایش مقدار توانتان می‌توانید به‌کار برید؛ فشار بالائی که قدرت واقعی شما را در حالی‌که برای حفظ فرم صحیح تلاش می‌کنید محک می‌زند.
 

دیوید سندلر

دیوید سندلر، پاورلیفتر پیشین و مربی ورزش‌های قدرتی در دانشگاه نوادا، لاس وگاس، و رئیس کمپانی استرنت پرو ابراز می‌کند که: «هرچند این یک حرکت تکنیکی است که برای اجرای صحیح آن نیاز به تمرین زیادی است، ولی در نهایت با اجرای آن شاهد افزایش قدرت محسوسی در پاها، باسن و پشت خواهید بود. این یکی از بهترین حرکات است که می‌توانید برای افزایش قدرت انفجاری در هر ورزشی از آن استفاده کنید.»
دلیل مهم دیگر برای استفاده از ددلیفت در برنامه تمرینیتان تأثیر آن روی هورمون آنابولیک تستسترون و هورمون رشد است. تحقیقات نشان داده حرکاتی که بیشترین تعداد عضلات را به‌کار می‌گیرند بیشترین مقدار ترشح این دو هورمون را باعث می‌شوند، که هر دو این‌ها کلید رشد عضلانی به حساب می‌آیند.
اگر هدف شما به‌کارگیری بیشتری تعداد عضلات در یک زمان و به‌صورت هماهنگ است، ددلیفت به همراه اسکوات بهترین انتخاب است. از نگاه ساده، ددلیفت چیزی نیست جز یکی از رایج‌ترین فعالیت‌های روزمره، نشستن و برداشتن چیزی از روی زمین. ولی از دید فیزیولوژیکی و حرکت‌شناسی خیلی پیچیده‌تر از این است، سندلر که در روزهای رقابت، بیش از ۲۸۰ کیلوگرم ددلیفت می‌کشید می‌گوید برای این‌که حرکت با موفقیت انجام شود نیاز به گروه‌های مختلف عضلات بزرگ دارد. در واقع، ددلیفت مثل اجرای هم‌زمان پرس پا، فیله کمر، پشت پا خوابیده، حرکت ساق پا، کرانچ شکم، تمرین ساعد، کشش سیمکش با دستان صاف و شراگز به‌صورت هم‌زمان است.
در طول حرکت باید بخش میانی بدن را کاملاً محکم حفظ کنید، و کاملاً روی عضلات باسن، پاها شامل چهارسر و پشت پا، پائین پشت و حتی ساق پا تمرکز کنید.
پنل کاربری